მეუ-ს მხარდამჭერებმა ირპენის წმინდა გიორგის ეკლესია მიითვისეს
ირპენში, კიევის რეგიონში, 20 ივნისს, დაახლოებით დილის 10 საათზე, მეუ-ს მხარდამჭერები შევიდნენ უმე-ის წმინდა გიორგის ეკლესიის ტერიტორიაზე და გატეხეს ეკლესიის კარები, იუწყება ტელეგრამის არხი Дозор на Першому козацькому.
მღვდელმა ალექსანდრე ფედორიჩკომ, ირპინის დეკანოზმა, ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ ტაძრის აღებას ხელმძღვანელობდა საზოგადო მოღვაწე სერგეი ვოზნი, რომელიც ომამდე იყო მოღალატე ,,ხალხის მსახურის’’ ილია კივას მოკავშირე. ტაძრის აღებას მერი ალექსანდრე მარკუშინი ხელმძღვანელობდა. ჩართული იყვნენ ტერიტორიული საზოგადოების ნებაყოფლობითი ფორმირების წევრებიც.
როდესაც წმინდა გიორგის ტაძრის მრევლი ტაძართან შეიკრიბა, პოლიციამ მათ ტაძარში შესვლის უფლება არ მისცა.
მამა ალექსანდრეს თქმით, მთელი ამ ხნის განმავლობაში, მეუ-ს აქტივისტები და სასულიერო პირები შეურაცხყოფას აყენებდნენ უმე-ის მორწმუნეებს და სიძულვილს აღძრავდნენ. მათ ტაძრის ამ გზით წართმევის უფლება დაადასტურეს დოკუმენტებით, რომლებიც, უმე-ის რელიგიური თემის წევრების თქმით, გაყალბებული იყო.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2024 წლის თებერვალში სერგეი ვოზნიმ და „იურისტმა“ იგორ გრიშჩოვმა გადასცეს უმე-ის ორი საზოგადოება კიევის რეგიონში: ნიკოლაევსკაია სოფელ ზაგალცში და ღვთისმშობლის ყაზანის ხატის სახელობის ტაძარი მირჩაში. ამ ადამიანებს, რომლებმაც უკვე განახორციელეს ათზე მეტი "გადასვლა" კიევის რეგიონის სოფლებში, თან ახლდა მეუ-ს "მღვდელი" დიმიტრი კოშკა.