მეუ-ს რეიდერებისგან დაზარალებულმა მრევლმა სესტრიატინში ახალი ტაძარი ააგო
სესტრიატინში დევნილი უმე-ს თემის მიერ აგებული წმინდა ნიკოილოზის სახელობის ახალი ტაძრის კურთხევას მეთაურობდა როვენის ეპარქიის დუბენსკის ეპისკოპოსი პიმენი.
როვენის ეპარქიის ფეისბუქ გვერდი იუწყება, რომ 2021 წლის 23 ივნისს რადივილის რაიონის სოფელ სესტრიატინში შედგა, მეუ-ს რეიდერების მიერ წართმეული ტაძრის სანაცვლოდ აგებული, წმინდა ნიკოლოზ სასწაულმოქმედის სახელობის ტაძრის კურთხევა.
რივნესა და ოსტროჟის მიტროპოლიტ ბართლომეს (ვაშჩუკის) ლოცვა-კურთხევით, ტაძარი აკურთხა როვენის ეპარქიის წინამძღვარმა, დუბენსკის ეპისკოპოსმა პიმენმა (ვოიატმა).
შეგახსენებთ, რომ რადივილის რაიონის სოფელ სესტრიატინში უმე-ს მოსახლეობამ ტაძარი დაკარგა მეუ-ს რეიდერული თავდასხმის შედეგად. მაშინ, მეუ-ს ათეულობით აქტივისტმა, რომელთაც დახმარებას უწევდნენ მეზობელი სოფლის აქტივისტები, უმე-ს მრევლს წაართვეს წმინდა ნიკოლოზის სახელობის ტაძარი. რამდენიმე ხნის მანძილზე ერთგული მორწმუნეები წირვას ესწრებოდნენ ტაძრად გადაკეთებულ შენობაში, მაგრამ ის შენობა ადგილობრივი ფერმერის საკუთრებას წარმოადგენდა და შენობის დატოვება მოუწიათ.