ბულგარეთის ეკლესია: გეი პრაიდი არის ცოდვილი ცხოვრების წესის დემონსტრირება
ბულგარეთის ეკლესიამ გაიხსენა, რომ „ადამიანის სიყვარული, მისი დაფასება და პატივისცემა არ ნიშნავს მის მიმართ დუმილსა და გულგრილობას, თუ ის ცრუ ან დამანგრეველ გზას ადგას“.
2024 წლის 21 ივნისს, Sofia Pride-ის წინა დღეს, რომელიც გაიმართება ბულგარეთის დედაქალაქში, ბულგარეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ მკაცრად დაგმო მომავალი ღონისძიება.
განცხადებაში ნათქვამია, რომ შაბათს, 22 ივნისს, სადაც გეი პრაიდის აღლუმია დაგეგმილი, „მართლმადიდებელი ქრისტიანები შეჰღაღადებენ ყოვლისშემძლე ღმერთს მათი გარდაცვლილი ახლობლების გამო და ლოცულობენ მათი სულების განსვენებისთვის“.
„ამ დღეს, როცა ვიხსენებთ ჩვენს მიცვალებულებს, ჩვენ კიდევ ერთხელ გავხდებით ცოდვის საჯარო გამოვლენისა და მისი ცხოვრების წესად მიღების მოწმენი“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ეკლესიამ სინანული გამოთქვა, რომ თანამედროვე საზოგადოებამ დაკარგა კავშირი ქრისტიანულ ფესვებთან და ამახინჯებს ისეთ ძირითად ღირებულებებს, როგორიცაა სიყვარული და თავისუფლება. ბმე ხაზს უსვამს, რომ ადამიანის ნამდვილი სიყვარული და პატივისცემა არ უნდა გულისხმობდეს მის დესტრუქციული გზის ჩუმად თანხმობას. პირიქით, მოყვასზე ზრუნვა მოითხოვს ცოდვის ნორმად და ღირებულებად დაწესების მცდელობისთვის წინააღმდეგობის გაწევას.
„ადამიანის სიყვარული, მისი დაფასება და პატივისცემა არ ნიშნავს მის მიმართ ჩუმად და გულგრილად ყოფნას, თუ ის ცრუ ან დამღუპველ გზას დაადგა. ამიტომ, ვეპყრობით ყველას პასტორალური მზრუნველობით, პასუხისმგებლობით და მამობრივი სიყვარულით, ჩვენ ვეწინააღმდეგებით ბულგარულ საზოგადოებაში ცოდვის ნორმად და ღირებულებად დაწესების მცდელობებს“, - ნათქვამია ტექსტში.
ეკლესიის განცხადებაში ასევე არის ციტატა ბიბლიიდან (ეზეკ. 33:11): „ამბობს უფალი ღმერთი: მე კი არ მინდა ცოდვილის სიკვდილი, არამედ ცოდვილი თავის გზიდან გადაბრუნდეს და იცოცხლოს“.
ბულგარეთის ეკლესიამ მოუწოდა მონანიებისა და სიბრძნისკენ, ცოდვების მიტევებისა და ღვთის დიდი წყალობისა და სიყვარულით ყველა ადამიანის გადარჩენის იმედით.