სასამართლო განიხილავს პრეზიდენტის ბრძანებულებას უმე-ს სანქციებთან დაკავშირებით
30 ივლისს შედგება სასამართლო, რომელზეც განხილული იქნება 2022 წლის პრეზიდენტის ბრძანებულება N820, როდესაც მან აამოქმედა უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილება "უკრაინაში რელიგიური ორგანიზაციების მოღვაწეობის ცალკეულ ასპექტებზე და პერსონალური სპეციალური ეკონომიკური და სხვა შემზღუდავი ზომების (სანქციების) გამოყენების შესახებ", იუწყება ადვოკატი ნიკიტა ჩეკმანი.
იურისტი აცხადებს, რომ ამ დოკუმენტის საფუძველზე დაწესდა სანქციები უმე-ს იერარქების წინააღმდეგ, და ასევე დაინიშნა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ბრძანებულება"რელიგიათმცოდნე ქსპერტიზა". ასევე დაიწყო კიევ-პეჩორის ლავრის შემოწმებები და მონაზვნების სავანიდან გამოსახლების პროცესები.
დეკანოზი ნიკიტა თვლის, რომ ეს ბრძანებულება არ შეესაბამება უკრაინის კონსტიტუციას და ადვოკატები ამას სასამართლოზე დაამტკიცებენ.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, 25 ივნისს შედგება კიევ-პეჩერის ლავრის მმართველის,მიტროპოლიტ პავლეს საქმის მორიგი განხილვა.