ეუთო-მ უკრაინაში იგნორირება გაუკეთა უმე-ს მორწმუნეების ლოცვას ურ-სთან
უმე-ს მორწმუნეების ლოცვითი დგომა უმაღლეს რადასთან, ფოტო: СПЖ უმე-ს მორწმუნეების ლოცვითი დგომა უმაღლეს რადასთან, ფოტო: СПЖ
ეუთო-ს მისიამ თავის ანგარიშში არ ასახა უმე-ს მორწმუნეების მასობრივი ლოცვა, რომელზეც მოვიდა დაახლოებით 20 ათასი ადამიანი.
რუსეთის ფედერაციის მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილე ეუთო-ში ვლადიმერ ჟეგლოვი აცხადებს, რომ უკრაინაში ეუთო-ს სპეციალურმა სამონიტორინგო მისიამ  სსმ) საერთოდ არ მიაქცია ყურადღება უმე-ს მორწმუნეების ლოცვით დგომას უმაღლეს რადასთან კიევში, არ აუსახავს მოვლენა თავის ანგარიშში, იუწყება  ria.ru.
შეგახსენებთ, 15 ივნისს უმე-ს მორწმუნეებმა ჩაატარეს ლოცვითი დგომა უმე-ს დისკრიმინაციის წინააღმდეგ  უმაღლეს რადასთან, რომლის დროსაც გადასცეს ორი კანონპროექტი, მიმართული უმე-ს მორწმუნეების უფლების დაცვისკენ.
"სამწუხაროდ, სსმ-მ სრული იგნორირება გაუკეთა ამ მასობრივ შეკრებას, არ აღწერა რა ის არც ყოველდღიურ, არც ყოველკვირეულ ანგარიშში. ამავე დროს მისიის მოხსენებებში არის მაგალითისთვის, ინფორმაცია ერთი დღით ადრე პატლამენტის წინ ჩატარებულ მცირერიცხოვან პიკეტზე, რომელიც მიეძღვნა კინოპროდუქციის გამოშვების სახელმწიფოს რეგულირების საკითხს.  მოვუწოდებთ მისიას მანდატის სრულყოფილ და პასუხისმგებლური შესრულებისკენ. ფაქტებს აქვს მნიშვნელობა ",-განაცხადა ვლადიმერ ჟეგლოვმა ეუთო-ს მუდმივი საბჭოს სხდომაზე.
როგორც ადრე მჟკ იუწყებოდა, "რაღაცა ეკლესიაში ისევ ისე არაა": ზელენსკის შეეშალა უმე-ს დგომა ოპოზიციის მიტინგთან.