მიტროპოლიტ იონათანის ადვოკატმა ისაუბრა რფ-ში მეუფის გაცვლის შესახებ
ტულჩინის ეპარქიის მეთაურის დამცველმა განაცხადა, რომ ადვოკატებმა გააკეთეს ყველაფერი, რათა მათი დაცვის ქვეშ მყოფი ბრალდებულის ტვირთი შეემსუბუქებინათ.
ტულჩინისა და ბრაცლავის მიტროპოლიტი იონათანის(ელეცკი) ადვოკატმა განაცხადა, რომ განაჩენის გამოტანის შემდეგ მეუფე რფ-ში რამდენიმე სამხედრო ტყვეში გადაცვალეს,იუწყება „გლავკომი“.
„გულით ავადმყოფი მიტროპოლიტისათვის პატიმრობაში ყოფნა უდრიდა სიკვდილით დასჯას. დაცვამ გააკეთა ყველაფერი შესაძლებელი,რათა შეემსუბუქებინა ხანში შესული ავადმყოფი პატიმრის და უშძ-ის სამხედროთა მძიმე ტვირთი, რომლებიც იმყოფებიან ტყვეობაში“,-აღნიშნა ეპისკოპოსის დამცველმა.
შეგახსენებთ, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტულჩინის ეპარქიის მიტროპოლიტმა იონათანმა(ელეცკი), რომელსაც 18 ივნისს მიუსაჯეს ხუთი წლით პატიმრობა ქონების კონფისკაციით,უარი განაცხადა გადაეცათ ის რუსეთისათვის გაცვლითი ფონდით როგორც სამხედრო ტყვე. მაგრამ 22 ივნისს მეუფე გაანთავისუფლეს რმე-ს წინამძღვრის შუამდგომლობით. ამ გაცვლასთან დაკავშირებით ხელისუფლებას ოფიციალური კომენტარები არ გაუკეთებია.