27 ივნისს მიტროპოლიტ თეოდოსის მიმართ სასამართლო აღკვეთის ღონისძიებას შეარჩევს
2024 წლის 27 ივნისს შემდეგი შეხვედრა გაიმართება ჩერკასისა და კანივის მიტროპოლიტ თეოდოსის საქმეზე. როგორც ჩერკასიის ეპარქიის ტელეგრამ-არხი იტყობინება, ეპისკოპოსს აღკვეთის ღონისძიებას შეარჩევს.
„მიტროპოლიტ თეოდოსის წინასწარი დაკავების იზოლატორში გადაყვანას ითხოვენ! სასამართლო პროცესი 27 ივნისს 11:00 საათზე გაიმართება“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ეპარქიის პრესსამსახურმა აღნიშნა, რომ ეპისკოპოსის დაპატიმრების საფუძველი იყო მისი ქადაგება ჩერკასის რეგიონის ერთ-ერთი დევნილი თემისთვის.
ჩერკასიის ეპარქიაში ლოცვას ითხოვენ ეპისკოპოს თეოდოსისთვის.
როგორც მჟკ წერდა, 19 ივნისს უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლებმა ჩერკასში კიდევ ერთი ჩხრეკა ჩაატარეს სახლში, სადაც მიტროპოლიტი თეოდოსი ცხოვრობს. როგორც ეპისკოპოსმა ტელეგრამ-არხი იტყობინება, მასზე მეოთხე ჩხრეკის ფორმალური საფუძველი იყო სისხლის სამართლის საქმე, რომელიც აღიძრა ჩერკასის რეგიონის ერთ-ერთი დევნილ თემთან ქადაგებისთვის, მაგრამ რეალური მიზეზი, მისი აზრით, ტყვედ გაცვლაზე უარის თქმაა. მოგვიანებით, უუს-მ მიტროპოლიტი თეოდოსი მეხუთე მუხლში ეჭვმიტანილად ცნო (სნიგირევთან).