პატრიარქმა ბართლომეოსმა სამშვიდობო სამიტის კომუნიკეზე ხელმოწერა მოხსნა
პატრიარქი ბართლომეოსი და რეჯეფ ერდოღანი. ფოტო: www.aa.com.tr პატრიარქი ბართლომეოსი და რეჯეფ ერდოღანი. ფოტო: www.aa.com.tr
კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო უკვე მესამედ ცვლის დამოკიდებულებას სამშვიდობო სამიტის დასკვნით დოკუმენტთან დაკავშირებით.
კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ 2024 წლის 14-15 ივნისს შვეიცარიაში გამართული „მშვიდობის სამიტის“ დასკვნით დოკუმენტზე ხელმოწერა გააუქმა.
26 ივნისს ხელმომწერთა განახლებული სია გამოჩნდა შვეიცარიის მთავრობის ოფიციალურ ვებგვერდზე, რომელშიც აღარ შედის კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო, თუმცა ადრე, 16 ივნისს, დოკუმენტზე მისი ხელმოწერა გავრცელდა.
ხელმომწერთა სიის შემდეგ, მასში ახლა ნათქვამია, რომ „საყოველთაო საპატრიარქო სამიტს დამკვირვებლის სტატუსით დაესწრო და მხარს უჭერს ერთობლივ კომუნიკეში ჩამოყალიბებულ პრინციპებს“.
აღსანიშნავია, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო უკვე მესამედ ცვლის დამოკიდებულებას სამიტის დასკვნით დოკუმენტთან დაკავშირებით. თავდაპირველად საპატრიარქო კომუნიკეს არ აწერდა ხელს, შემდეგ მოაწერა ხელი, ახლა კი ხელმოწერა ხელმეორედ ამოიღო.
უკრაინული მხარის წარმომადგენლებს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს პოზიციის ცვლილებაზე ოფიციალური კომენტარი ჯერ არ გაუკეთებიათ.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ თურქეთის ხელისუფლებამ შვეიცარიის სამშვიდობო კონფერენციის ორგანიზატორებს უკრაინის შესახებ ახსნა-განმარტება მოსთხოვა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ერთობლივი დეკლარაციის ხელმომწერთა სიაში შეყვანის გამო.
თურქეთის სახელმწიფო პოლიტიკა ფანარის მიმართ უცვლელი რჩება. თურქეთის ხელისუფლებამ არაერთხელ განაცხადა, რომ არ ცნობს ბართლომეს, როგორც „ეკუმენური პატრიარქის“ წოდებას და აღნიშნა, რომ 1923 წლის ლოზანის სამშვიდობო ხელშეკრულების თანახმად, მან შეინარჩუნა მეთაურის სტატუსი. თურქეთის ბერძნული მართლმადიდებლური საზოგადოება.
ასევე ცნობილია, რომ ზელენსკიმ მადლობა გადაუხადა ფანარის ხელმძღვანელს „მშვიდობის სამიტის“ კომუნიკეს ხელმოწერისთვის.