უმე-ის იერარქი გაეროში: რიტორიკის გამო სისხლის სამართლის საქმეები უნდა შეწყდეს
საერთაშორისო სამართალი ცნობს რელიგიური ლიდერებისა და მორწმუნეების უფლებას, ისაუბრონ სხვა სარწმუნოების არაკანონიკურ ბუნებაზე.
გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს 56-ე სესიაზე სიტყვით გამოსვლისას ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტმა თეოდოსმა ისაუბრა რელიგიური ორგანიზაციებისა და უმე-ის მორწმუნეების უფლებების დარღვევაზე და ასევე ყურადღება გაამახვილა მიტროპოლიტებისა და მორწმუნეების წინააღმდეგ აღძრული სისხლის სამართლის საქმეებზე. ასევე ისაუბრა მორწმუნეთა უფლებების დარღვევის შესახებ სხვა სარწმუნოების არაკანონიკურ ბუნებაზე მათი განცხადებებისთვის. ამის შესახებ ჩერკასის ეპარქიაში 2024 წლის 26 ივნისს განაცხადეს.
ეპისკოპოსმა აღნიშნა, რომ საერთაშორისო სამართალი, კერძოდ, რაბათის სამოქმედო გეგმა, აღიარებს რელიგიური ლიდერებისა და მორწმუნეების უფლებას, ისაუბრონ სხვა სარწმუნოების არაკანონიკურ ბუნებაზე.
ეპისკოპოსმა აღნიშნა, რომ „როგორც ადამიანის უფლებათა კომიტეტმა აღნიშნა, ნებისმიერი რელიგიის მიმართ უპატივცემულობის სხვადასხვა ფორმები, რომლებიც არ არის დისკრიმინაციის, მტრობის ან ძალადობის წაქეზება, არ ექვემდებარება აკრძალვას“.
„ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებები ასევე ამტკიცებს პრაქტიკას, რომლის მიხედვითაც, რელიგიური განცხადებებისთვის სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის დაწესებამდე, მათი ავტორების დევნამდე ან სხვა შეზღუდვების დაწესებამდე, რომლებიც ხელს უშლის შესაბამისი თავისუფლებების განხორციელებას, ხელისუფლებამ ყურადღებით უნდა დაადგინოს კონკრეტული ფაქტები. მათ უნდა შეაფასონ გამოთქმა (სამეტყველო აქტი) საერთაშორისო დონეზე შემუშავებული ექვსი კრიტერიუმის გათვალისწინებით“, - აღნიშნა მან.
უმე-ის იერარქმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ რადგან უმე-ის მიტროპოლიტების ქადაგებები არ შეიცავს მოწოდებებს ძალადობისკენ სხვა სარწმუნოების მიმართ და არ შეიცავს მოწოდებებს ამ სარწმუნოების ჩამორთმევის შესახებ ნებისმიერი სამოქალაქო უფლებებისგან (დისკრიმინაცია), მაშინ ამ რიტორიკით გახსნილი ყველა სისხლის სამართლის საქმე უნდა შეწყდეს.
აღნიშნულია, რომ ამ სესიაზე ზეპირი განცხადებები ვიდეო ფორმატში ერთდროულად რამდენიმე შეხვედრაზე იქნა წარდგენილი: ინტერაქტიული დიალოგი გაეროს სპეციალურ მომხსენებელთან მოსამართლეთა და ადვოკატების დამოუკიდებლობის შესახებ; გაეროს სპეციალური მომხსენებელი აზრისა და გამოხატვის თავისუფლების ხელშეწყობისა და დაცვის საკითხებში; უკრაინაში ადამიანის უფლებათა შესახებ გაეროს უმაღლესი კომისრის მოხსენების შესახებ შეხვედრა.
როგორც მჟკ წერს, 27 ივნისს სასამართლო მიტროპოლიტ თეოდოსის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების შერჩევის პროცესს დაიწყებს. ეპისკოპოსის შესაძლო პატიმრობის საფუძველი იყო მისი ქადაგება ჩერკასის რეგიონის ერთ-ერთ დევნილ თემთან.