სასამართლომ ზაპოროჟიის მიტროპოლიტ ლუკას აღკვეთის ღონისძიების შესახებ გადაწყვეტილება მიიღო
,,თავმდაბლობით ვეთანხმები სასამართლოს გადაწყვეტილებას აღკვეთის ღონისძიების ერთი თვით გახანგრძლივების შესახებ“, - წერს ეპისკოპოსი.
კიევში, 2024 წლის 27 ივნისს, გაიმართა სოლომენსკის სასამართლოს სხდომა, სადაც განიხილეს უუს-ს გამომძიებლის შუამდგომლობა ზაპოროჟისა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტ ლუკას აღკვეთის ღონისძიების გაგრძელების შესახებ შინაპატიმრობის სახით. ამის შესახებ ეპისკოპოსმა ტელეგრამ-არხზე განაცხადა.
უმე-ის იერარქი კიდევ ერთი თვე ღამის შინაპატიმრობაში დარჩება.
„ღმერთმა დაგლოცოთ ყველა თქვენგანი უფალთან თქვენი ლოცვითი მიმართვისთვის, რაც აუცილებელია დღეს თითოეული ჩვენგანისთვის და პირადად ჩემთვის გამოგზავნილი განსაცდელების დროს! – წერს მიტროპოლიტი ლუკა. „ჩემი მხრივ, თავმდაბლად ვეთანხმები სასამართლოს გადაწყვეტილებას აღკვეთის ღონისძიების ერთი თვით გახანგრძლივებას.’’
ზაპოროჟიის ეპისკოპოსმა წირვა-ლოცვაზე მიიწვია მორწმუნეები, რომლებიც ლოცულობენ და ღელავენ მასზე, „მინდა გაგიზიაროთ ყველა თქვენთაგანს - ჩემზე მინდობილ სამღვდელოებასა და სამწყსოს, ევქარისტიული ზიარების სიხარული!’’
როგორც მჟკ წერდა, 7 მაისს სოლომენსკის რაიონული სასამართლოს მოსამართლემ კიევში მიტროპოლიტ ლუკას აღკვეთის ღონისძიება შეურჩია ღამის შინაპატიმრობის სახით 1 ივლისამდე და ელექტრონული საკონტროლო მოწყობილობის ტარებით.