უმე-ს ხმელნიცკის ყოფილ ეკლესიაში უკმაყოფილონი არიან მეუ-ს "პროუკრაინელი აბატით"
მეუ-ს „იერარქი“ პაველ იურისტი თვლის, რომ არ არსებობს მიზეზი, შეცვალონ „პროუკრაინული შეხედულებების“ მქონე მღვდელი, იმის გამო, რომ ის ხშირად არ ესწრება ღვთისმსახურებას.
ხმელნიცკში, ღვთისმშობლის პოჩაევის ხატის მეუ-ს ეკლესიის მრევლი (ყოფილი უმე-ს ეკლესია ღვთისმშობლის ყაზანის ხატის პატივსაცემად, რომელიც დაიპყრო მეუ-მ და გადაარქვეს სახელი) ითხოვს შეცვალონ ტაძრის მოძღვარი ივან კულინიჩი.
მორწმუნეების თქმით, მეუ-ს „მღვდელი“ არ აქცევს სათანადო ყურადღებას არც სამწყსოს და არც სალოცავს. ტაძრის მრევლი, რომლებიც ადრე აქტიურად იბრძოდნენ მისი "გადასვლისთვის" მეუ-ში, თქვეს, რომ იმ დროს, როდესაც ტაძარი უმე-ის იურისდიქციაში იყო, იქ მსახურებები რეგულარულად ტარდებოდა: დღესასწაულებზე და კვირას - დილის 9 საათზე, საღამოს ლოცვა - 17:00 საათზე.
თუმცა განსაკუთრებული აღშფოთება გამოიწვია იოანე ნათლისმცემლის დღესასწაულზე საეკლესიო მსახურების არარსებობამ.
ივან კულინიჩმა განმარტა, რომ მას ჰქონდა საპატიო მიზეზი ამ დღესასწაულზე მსახურების გაცდენისთვის - უკრაინის გმირის ალექსეი იშჩუკის გარდაცვალების 7 წლისთავი.
მან ასევე აღნიშნა, რომ მსახურების განრიგი უცვლელია: მსახურება ტარდება შაბათს და კვირას, ასევე სამუშაო დღეებში, როდესაც ეს შესაძლებელია. კულინიჩი ამტკიცებს, რომ ტაძარი ყოველდღე ღიაა, მაგრამ პრობლემა მდგომარეობს იმაში, რომ თვითონ „პერიოდულად არ არის ტაძარში“.
თუმცა, კულინიჩის „პერიოდული არყოფნა“ კვლავაც იწვევს მრევლის უკმაყოფილებას.
მათ მიმართეს ხმელნიცკისა და შეპეტოვსკის „არქიეპისკოპოსს“ პაველ იურისტის ტაძრის მოძრვრის შეცვლის თხოვნით. თუმცა, ჩვენ მივიღეთ პასუხი, რომ მოძრვრის შეცვლა არ მოხდება, რადგან ამის დამაჯერებელი მიზეზები არ არსებობდა:
„ის არის გამოცდილი მღვდელი, აქვს, ეს..., პრო-უკრაინული პოზიცია, ერთ-ერთი მღვდელი, რომელიც შეუერთდა ადგილობრივ მართლმადიდებლურ ეკლესიას. მას აქვს პრო-უკრაინული შეხედულებები, აქვს ცხოვრებისეული გამოცდილება და მღვდლის მსგავსად, პასტორალური გამოცდილება“, - თქვა იურისტიმ.
მამა ჯონ კულინიჩმა დაარწმუნა ჟურნალისტები, რომ ეკლესიასთან "და სტასია იმყოფება საღამომდე" და რომ მრევლს ყოველთვის შეუძლია დაუკავშირდეს მას პირადად ნებისმიერი შეკითხვით, რადგან ის "სატელეფონო ხაზზეა" და "და სტასია ყოველთვის ეკლესიაშია. ”
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ხმელნიცკის ღვთისმშობლის ყაზანის ხატის ეკლესია ადგილობრივი ხელისუფლების ძალისხმევით 2023 წლის 5 აპრილს იქნა ჩამორთმეული. ორგანიზატორები იყვნენ ხმელნიცკის საკრებულოს დეპუტატი ვიტალი პიდგაიჩუკი და კულტურისა და ტურიზმის საქალაქო დეპარტამენტის ხელმძღვანელი არტემ რომასიუკოვი.
წინა დღეს გამართულ შეხვედრაზე ხელისუფლებამ სამრევლო საბჭოს ხელმძღვანელად ხმელნიცკის საკრებულოს (მერის სიმჩიშინის გუნდი) დეპუტატი "დანიშნა" ოლეგ იანიცკი. ვიდეო მასალებში „სუსპილნე ხმელნიცკი“ შეხვედრის მონაწილეები კამერაზე აღიარებენ, რომ მათ საერთო არაფერი აქვთ ტაძრის რელიგიურ თემთან.
2023 წლის 19 აპრილს ხმელნიცკის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის მოადგილემ სერგეი ტიურინმა, No248 ბრძანებით, ყაზანის ღვთისმშობლის ეკლესიას „გადაარქვა“ პოჩაევის ღვთისმშობლის ეკლესია. მეუ-სთან დაახლოებულმა რესურსებმა განაცხადა, რომ "ტაძრის ძველი სახელი შეიცავდა ფრაზას "კაზანის ღვთისმშობლის ხატი", რომელიც დაკავშირებულია რუსეთის ქალაქ ყაზანთან, თათარსტანის რესპუბლიკის დედაქალაქთან.
ასევე, 7 მაისს, უმე-სთვის წართმეულ მეუ-ს ყაზანის ღვთისმშობლის ეკლესიაში საკვირაო „წირვაზე“, მრევლი საერთოდ არ იყო.