ვისთვისაა ბართლომე "მამა": დაზარალებულების თუ მიმტაცებლების?- უმე-ს იერარქი
არქიეპისკოპოსმა ნიკოლაიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ფანარიონის ჩარევამ უკრაინის საეკლესიო სიტუაციაში გამოიწვია მტრობა უკრაინელებს შორის.
ვასილკოვსკის არქიეპისკოპოსმა ნიკოლაიმ (პოჩტოვი) მრგვალ მაგიდაზე "უკრაინის ძირითადი კანონი და მისი გამოყენება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიმართ" აღნიშნა, რომ პატრიარქი ბართლომე, რომელიც პოზიციონირებს როგორც უკრაინის "მამა", რეალურად თავისი ქმედებებით უკრაინელების გაყოფა და მათ შორის მტრობა გამოიწვია.
"როდესაც მე ვუყურებდი უმე-ს ტაძრების მიტაცების ვიდეოკადრებს, მე დამებადა კითხვა. აი პატრიარქი ბართლომე ამტკიცებს, რომ ის - "უკრაინელი ხალხის მამაა". და იქ ვისი მამაა? მათი, ვინც იცავდა თავის ტაძრებს, თუ მათი, ვინც თავს ესხმოდა ამ ტაძრებს? მოგვცეს პასუხი".
უმე-ს ეპისკოპოსის აზრით, ეს ყველაფერი "სტამბოლის პატრიარქის" კანონიკურ სფეროში უკანონობის და უკრაინელი ხელისუფლების მიერ კონსტიტუციის დარღვევის შედეგია .
ამ ყველაფრის შედეგად სოფლებში, სადაც ხდება მიტაცებები, წარმოიშვა მტრობა უკრაინელებს შორის, თვლის არქიეპისკოპოსი ნიკოლაი: "სოფლელი სოფლელზე. ნათესავებს და მეზობლებს უკვე არ უნდათ ერთნანეთის ცნობა. ისინი გახდნენ ერთმანეთის მტრები ერთ, ცალკე აღებულ სოფელში".
შეგახსენებთ, ადრე ვასილკოვსკის არქიეპისკოპოსმა ნიკოლაიმ განმატა, რატომ მოითხოვეს მორწმუნეებმა ხელისუფლებისაგან გაიწვიოს ფანარიონის მეთაურის მოწ ვევა.