ბართლომეს ვიზიტი გამოიწვევს უმე-ზე ძალადობის ახალ ტალღას,- არქ. ნიკოლაი
იერარქმა აღნიშნა, რომ უდაოდ პატრიარქი ბართლომე გახდა ყველა იმ დევნის მიზეზი, რასაც განიცდის ახლა უმე, და მისმა ვიზიტმა უკრაინაში შეიძლება გამოიწვის მათი გააქტიურება.
ყველა საფუძველი გვაქვს ვივარაუდოთ, რომ კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ბართლომეს ვიზიტი უკრაინაში უბიძგებს უმესა-დმი ძალადობის ახალ ტალღას. ამაზე ვასილკოვსკის არქიეპისკოპოსმა ნიკოლაიმ (პოჩტოვი) თქვა მრგვალ მაგიდაზე "უკრაინის ძირითადი კანონი და მისი გამოყენება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიმართ" .
იერარქმა აღნიშნა, რომ ფანარიონის მეთაურის ჩამოსვლა უკრაინაში-ეს გამოწვევაა არა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისათვის, არამედ უკრაინის მოქალაქეების მიმართ, რომლებმაც თავის თავზე ძალადობა გადაიტანეს.
"ვის სჭირდება ეს გამოწვევა, ვინ უნდა დაიცვას ეს მეინსტრიმი და რისთვისაა ეს? რათა გამწვავდეს უკრაინაში რელიგიური კრიზისი? მაშინ, ტომოსის შემდეგ, ჩვენ ვხედავდით ჩვენი ტაძრების მიტაცების ტალღას, გადავიტანეთ ძალადობა, ხშირად - სისხლიანი, და განვიცდით, გვაქვს ამისათვის ყველანარი საფუძველი, რომ პატრიარქ ბართლომეს ვიზიტი უკრაინაში გამოიწვევს უმე-სადმი ძალადობის ახალ ტალღას. და როგორ: ხომ უნდა დაამტკიცო მიღწევები, თუმცა ისინი არ არის. რა უნდა გაკეთდეს- გზა უკვე ცნობილია",-თქვა არქიეპისკოპოსმა ნიკოლაიმ.
სწორი ხედვაა, დაამატა მან, თუ ერისკაცები, სამოქალაქო საზოგადოება მიმართავს ხელისუფლებას თხოვნით ფანარიონის მეთაურის უკრაინაში ჩამოსვლის მოწვევა გააუქმონ ჩვენს ქვეყანაში მშვიდობის შენარჩუნების გამო.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, არქიეპისკოპოსმა ნიკოლაიმ (პოჩტოვი) აღნიშნა, რომ პატრიარქმა ბართლომემ, რომელმაც საკუთარ თავს უკრაინის "მამა" უწოდა, რეალურად თავის ქმედებებით გამოიწვია უკრაინელების გაყოფა და მათ შორის მტრობა.