უმე-კს-მ მეუ-ს გამომცემლობა უკრაინელების წინააღმდეგ „სულიერი ომის“ მხარდაჭერაში დაადანაშაულა
კონფერენციის ანონსი გერმანიაში. ფოტო: Духовный фронт კონფერენციის ანონსი გერმანიაში. ფოტო: Духовный фронт
უმე-კს აღშფოთებული იყო დაანონსებული ღონისძიებით"უკრაინის სულიერი ფრონტი", რომელშიც მონაწილეობას მიიღებენ მოსკოვის თეოლოგებმა.
უმე-კს-მ გააკრიტიკა პუბლიკაცია „უკრაინის სულიერი ფრონტი“ საერთაშორისო კონფერენციის „მართლმადიდებლური ქრისტიანობა და იდენტობის პოლიტიკა“ გამოცხადების გამო, რომელშიც უკრაინელი ღვთისმეტყველები არ მიიღებენ მონაწილეობას, მაგრამ მოსკოვიდან თეოლოგები ისაუბრებენ. ამის შესახებ უმე-კს Diaspora საკუთარ ფეისბუქზე წერს.
გამოცემა იტყობინება, რომ კონფერენცია „მიზნად ისახავს მართლმადიდებლურ ქრისტიანობაში მომხდარი ცვლილებების შესწავლას“, „ეთნოცენტრული ნარატივების სერიის უნივერსალურ და ეკუმენურ ხედვას, სადაც ეკლესია განიხილება, როგორც ერის ფუნდამენტური მახასიათებელი“. (უკრაინა, მართლმადიდებლური დიასპორა და სხვ.) და „რელიგიური ნაციონალიზმი, როგორც მართლმადიდებლობის ყველაზე მნიშვნელოვანი პრობლემა ბიზანტიის დაცემის შემდეგ“. უმე-კს-მ შეაფასა, რომ ეს კონფერენცია უკრაინულ იდენტობას განიხილავს, როგორც საფრთხეს და ყველაზე მნიშვნელოვან პრობლემას „საყოველთაო მართლმადიდებლობისთვის“.
უმე-კს განსაკუთრებით აღშფოთებული იყო კონფერენციის მონაწილეთა სიით სხვადასხვა ქვეყნიდან, რომელშიც შედიოდა რუსეთი.
„აქ იბადება რიტორიკული ხასიათის კითხვა: 1) ეს როგორი „უკრაინის სულიერი ფრონტია“, რომელიც უკრაინელების იდენტობის დასაცავად მხარს უჭერს ჩვენს წინააღმდეგ სულიერ ომს უკრაინის ფარგლებს გარეთ? და 2) „საერთაშორისო კონფერენცია რატომ მოაწყო, ასე ვთქვათ, ბერძნულ-რუსულმა „მართლმადიდებლებმა“, არ არიან უკრაინელი ღვთისმეტყველები კიევიდან, მაგრამ არიან მოსკოველები“, - ნათქვამია უმე-კს-ის გამოცემაში.
როგორც მჟკ იტყობინება, ირინა ფარიონმა ამ კონფერენციას უწოდა უკიდურესად საფრთხის შემცველი ტენდენცია, „რომელიც მოდის და ყოველთვის მომდინარეობს „ბერძნული“ ან „მსოფლიო“ ეკლესიის კონცეფციიდან, ისევე როგორც რომაულიდან.