"მირიანე"-მ ხელისუფლებას კონსტიტუციის ზედმიწევნით შესრულებისკენ მოუწოდა
"მირიანე" შეშფოთებულია იმით, რომ კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ჩამოსვლამ უკრაინაში შესაძლოა უმე-ს ტაძრების მასობრივი მიტაცების პროვოცირება მოახდინოს.
2021 წლის 30 ივნისს საზოგადოებრივი ორგანიზაცია "მირიანე"-ს წარმომადგენლებმა მოუწოდეს უკრაინის ხელისუფლებას ზედმიწევნით დაიცვან ქვეყნის კონსტიტუცია.
რეზოლუციაში, რომელიც გამოქვეყნდა "მირიანე"-ს ტელეგრამ-არხზე, მრგვალი მაგიდის "უკრაინის ძირითადი კანონი და მისი გამოყენება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიმართ" წარმომადგენლებმა თქვეს, რომ ბოლო შვიდი წელიწადია უკრაინაში ადგილი აქვს მოქალაქეების უფლებების დარღვევას სარწმუნოებრივ თავისუფლებასა და ეკლესიის სახელმწიფოსგან გაყოფის პრინციპებზე, რომელიც გათვალისწინებულია უკრაინის კონსტიტუციის 35 მუხლით, ხოლო უპრეცედენტო დისკრიმინაცია განიცადა უკრაინის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ.
"მეუ-სთვის ავტოკეფალიის შესახებ ტომოსის მინიჭების შედეგი გახდა უმე-ს საერო ადამიანებისა და სამღვდელოების დევნა, მისი ტაძრების მრავალრიცხოვანი მიტაცებები",- ნათქვამია დოკუმენტში.
განსაკუთრებული ყურადღება მრგვალი მაგიდის წევრებმა მიაქციეს იმას, რომ "სახელმწიფო ბოლო ორი წლის განმავლობაში უხეშად ერევა მეუ-ს შიდა საქმეებში და რწმენის აღმსარებლობის თავისუფლებაში ზოგადად".
"კანონი № 2662-VIII, ეკლესიის სახელმწიფოსგან გამოყოფასთან დაკავშირებით, უკრაინის კონსტიტუციის ნორმების მოთხოვნის საწინააღმდეგოდ, გათვალისწინებულია უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სახელის სავალდებულო შეცვლა , ხოლო კანონი № 2673-VIII მიღებულია უმე-ს რელიგიური ორგანიზაციების იურისდიქციის შეცვლის კანონსაწინააღმდეგო პრაქტიკის დანერგვის მიზნით."
ასევე, მრგვალი მაგიდის მონაწილეები თვლიან,რომ "მითითებული კონსტიტუციური პრინციპის დარღვევა არის ასევე უკრაინის პრეზიდენტის მიერ კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ბართლომე I- ს მოწვევა კიევში უკრაინის დამოუკიდებლობის 30-წლისთავთან დაკავშირებულ ღონისძიებაზე".
"უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მირიანე შეშფოთებულია იმით, რომ უკრაინაში კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ჩამოსვლამ შეიძლება პროვოცირება გაუკეთოს ტაძრების მასობრივ მიტაცებას, გამოიწვიოს ძალადობის ახალი ტალღა და წინააღმდეგობები ქვეყანაში რელიგიურ ნიადაგზე ",- ნათქვამია რეზოლუციაში .
"ნათქვამის გათვალისწინებით, ჩვენ, მრგვალი მაგიდის მონაწილეები, ექსპერტების გამონათქვამებზე დაყრდნობით, მივმართავთ მასობრივი ინფორმაციის საშუალებით უკრაინის პრეზიდენტს, უკრაინის მინისტრთა კაბინეტს, ადგილობრივი საბჭოების დეპუტატებსა და ყველა დონის ჩინოვნიკებს, მიაქციონ მოქალაქეების კონსტიტუციური უფლებებისა და თავისუფლების ზედმიწევნით დაცვის აუცილებლობას განსაკუთრებული ყურადღება ",- აღნიშნეს ღონისძიების მონაწილეებმა.
მათ ასევე მიმართეს მასობრივი ორგანიზაციებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს თხოვნით, მხარი დაუჭირონ ამ მოთხოვნებს იმისათვის, რათა თავიდან აიცილონ რელიგიურ ნიადაგზე კონფლიქტების შესაძლო ექსკალაცია.
ადრე მჟკ წერდა, რომ მართლმადიდებელი ადვოკატების კავშირის იურისტების აზრით, წესრიგი სამრევლო დოკუმენტებში დაეხმარება შეჩერდეს უკანონო გადაფორმება.