უმე-ს იერარქები, რომლებსაც ჩამორთმეული აქვთ მოქალაქეობა, შეიძლება გაიწვიონ ქვეყნიდან,-მასმედია
უმე-ში უარს აცხადებენ გადაცვლაზე რფ-ში, მაგრამ სახელმწიფოს აქვს სქემა, როდესაც ამის გაკეთება შესაძლებელია ადამიანის თანხმობის გარეშე.
გამომცემლობა სტრანა თავის წყაროზე დაყრდნობით იუწყება, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მღვდლებსა და იერარქებს, რომელთა წინააღმდეგ აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე, არაერთხელ შესთავაზეს დათანხმდნენ გაცვლაზე რფ-ში.
"მაგრამ უმე-ს პოზიცია ამ საკითხზე ერთმნიშვნელოვნად ნეგატიურია- გაცვლაზე არ თანხმდებიან. პირველ რიგში ეკლესიის მსახურები უკრაინელი პატრიოტები არიან, და მათ არ უნდათ რუსეთში გამგზავრება. მეორე რიგში, ასეთი გაცვლა პრეცედენტს შექმნის და გახსნის პანდორას ყუთს- დაიწყება უმე-ს მღვდლების მასიური დაჭერები და ციხეებში ჩაყრა გაცვლითი ფონდის შესავსებად. ჩემთვის არაა ცნობილი, იძლეოდა თუ არა იონათანი თანხმობას გაცვლაზე. მაგრამ არსებობს სქემა, რომლის მიხედვით თანხმობა საჭირო არ არის. საუბარია ადამიანის უკრაინის მოქალაქეობის ჩამორთმევაზე, რის შემდეგაც მას უკრაინიდან გააგდებენ",-აღნიშნავს სტრანას წყარო.
შეგახსენებთ, რო 2023 წელს ზელენსკიმ ხელი მოაწერა ბრძანებულებას, რომლითაც ჩამოართვა მოქალაქეობა დონეცკის, ყირიმის, რომენის ეპარქიების, ასევე ოდესის და ჩერნოვიცისა და ბუკოვინის უმე-ს წარმომადგენლებს.
უმე-ს მღვდელმსახურთა სია, რომლებსაც ჩამოერთვა მოქალაქეობა:
ელეცკი ანატოლი ივანეს ძე- ტულჩინისა და ბრაცლავის მიტროპოლიტი იონათანი;
ანიცოი სერგეი ლეონიდეს ძე - ტულჩინის ეპარქიის ვიკარი, ლადიჟინის ეპისკოპოსი სერგი;
ვინიჩენკო ვლადიმერ სემიონის ძე- ნოვოაზოვის აქრიეპისკოპოსი ბარსონოფი (დონეცკის ეპარქია);
გრადომსკი ვიქტორ ანატოლის ძე - დეკანოზი ვიქტორი, ალექსანდრე ნეველის ტაძრის წინამძღვარი (ოდესის ეპარქია);
დონენკო ნიკოლოზ ნიკოლოზის ძე - ვიკარი ეპისკოპოსი, იალტის ეპისკოპოსი ნესტორი;
ეგორენკო ვალენტინ ვლადიმირის ძე - ჩერნოვიცისა და ბუკოვინის მიტროპოლიტი მელეთი;
მასლენნიკოვი ალექსეი ალექსანდრეს ძე- რომენისა და ბურინის მიტროპოლიტი იოსები(რომენის ეპარქია);
სერედნი ივან პეტრეს ძე- დნეპროპეტროვსკისა და პავლოგრადის მიტროპოლიტი ირინეოსი;
სკობიოლა ანდრეი პეტრეს ძე- ვოლნოვახის არქიეპისკოპოსი ამბროსი, დონეცკის ეპარქიის ვიკარი;
ტარანოვი ალექსანდრე ბორისის ძე- როვენკოვისა და სცერდლოვსკის არქიეპიოსკოპოსი არკადი;
შვეცი როსტისლავ ფილიპეს ძე- სიმფეროპოლისა და ყირიმის მიტროპოლიტი ლაზარე;
შინკარევი ვიქტორ სერგის ძე- კონსტანტინოვის არქიეპისკოპოსი პაისი;
იაკოვენკო იგრ თეოდორეს ძე- სვიატიგორსკის მიტროპოლიტი არსენი, დონეცკის ეპარქიის ვიკარი, სვიატო-უსპენსკის ლავრის წმინამძღვრის მოადგილე.