უმე-ს თემი რაჩინში აგრძელებს ტაძრის აგებას მეუ-ს მიერ მიტაცებულის ნაცვლად
უახლოეს დღეებში სოფელ რაჩინის უმე-ს მორწმუნეები, რომელთაც წაართვეს ტაძარი 2019 წელს ღვთისმშობლის შობის სახელობის ტაძარი, აპირებენ შეუდგნენ გადახურვის სამუშაოებს.
ვოლინის მხარის სოფელ რაჩინში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის თემი საქველმოქმედო ფონდ „ფავორის“ დახმარებით აგრძელებს ახალი ტაძრის აგებას მეუ-ს მიერ წართმეულის სანაცვლოდ. კედლები უკვე აგებულია, უახლოეს დღეებში თემში აპირებენ ტაძრის სახურავის გადახურვის დაწყებას. ამის შესახებ მჟკ-ს კომენტარში გვამცნო სამწყსოს წინამძღოლმა მამა მიხეილ კურპილმა.
მღვდელის სიტყვებით, ცოტა ხნის წინ დაიგეგმა სახსრების გადარიცხვა გადახურვის სამუშაოებისა და მასალების ასანაზღაურებლად.
ტაძარმა რაჩინში ფაქტიურად გააერთიანა ორი მეზობელი სოფლის -ოზერცოვისა და რაჩინის მრევლი, რომლებშიც 2019 წელს ეკლესია მეუ-ს მმართველობაში გადავიდა. თუმცა, ოზერცოვში ეკლესიის აგება არ მოხდება: აქ ამ მრევლის წინამძღოლს, რომელმაც უარი თქვა გადასვლაზე, უმე-ში ორი სახლი დარჩა. მამა მიხეილის სიტყვებით, ამ ოჯახებიდან რამოდენიმე მორწმუნეს ის გზად იყვანს რაჩინში ღვთიმსახურებაზე.
როგორც მჟკ გვატყობინებდა, სფ „ფავორის“ ეს პროექტი 2021 წლის იანვრის ბოლოს გაიხსნა. იმ მომენტისთვის რაჩინში მორწმუნეებმა უკვე იყიდეს სამშენებლო მასალების დიდი ნაწილი თავიანთი ძალებით და იპოვეს ოსტატები მშენებლობის დასაწყებად. თუმცა, თემს სჭირდებოდა დამატებითი დახმარება ლითონმჭრელის, წყალსარინი სისტემის, ძელის, დამათბუნებლების შესაძენად 160,942 გრნ. ოდენობით.