ამსტერდამმა დაანონსა უმე-ს დევნის სიუჟეტის ჩვენება აშშ-ის ტელევიზიაში
ფილმში წარმოდგენილია ინტერვიუ სახელმწიფოს მიერ უმე-ს დევნილებისა და ექსპერტების, ასევე უშძ-ის სამხედროებთან და ჟურნალისტებთან.
უმე-ს ამერიკელმა ადვოკატმა რობერტ ამსტერდამმა 3 ივლისს თავის X -ში გამოაქვეყნა სიუჟეტი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის უკანონო დევნის შესახებ და განაცხადა, რომ ეს ვიდეო მომზადებული მისი კომპანიის Amsterda m & Partners LLP მიერ, გეგმავს აჩვენოს ამერიკის შეერთებული შტატების ზოგიერთ სატელევიზიო არხზე. მისი სიტყვებით, ფილმში ასახულია ადამიანის უფლებების მწვავე პრობლემა უკრაინაში,რომელიც დაკავშირებულია სახელმწიფოს მხრიდან უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის უკანონო დევნა.
„მასში წარმოდგენილია ინტერვიუ ექსპერტებთან და დაზარალებულებთან, მათ შორის უმე-ს მრევლ ჯარისკაცებთან, რომლებიც რისკულობენ თავისი სიცოცხლით ომის წინა ხაზზე იმ დროს,როდესაც საკუთარი ხელისუფლება თავს ესხმის და ანგრევს მათ ეკლესიებს, აპატიმრებს მღვდელმსახურებს ცრუ ბრალდებებით და დევნის მორწმუნეებს, რათა დაიმსახურონ ულტრა მემარჯვენეების კეთილგანწყობა“-კომენტარი გაუკეთა ვიდეოს ამსტერდამმა.
საერთაშორისო ადვოკატმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მოწოდებულია დაიცვას რელიგიის თავისუფლება: „ჩვენ უნდა შევაჩეროთ ადამიანის უფლებების ეს უკანონო დარღვევა, რომელიც გათვალისწინებულია 8371 კანონპროექტში“.
როგორც მჟკ წერდა, ბობ ამსტერდამმა განაცხადა, რომ აშშ-იდან მიღებული დახმარების შემდეგ ზელენსკი მზადაა გააძლიეროს რელიგიური დევნა