მჟკ-ს ჟურნალისტებისა და უმე-ის მღვდლის საქმის ექსპერტის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა
ექსპერტების ედუარდ ლიტვინენკოსა და სვეტლანა დოლინკოვსკაიას საქმიანობას ეროვნული პოლიცია და გამოძიების სახელმწიფო ბიურო შეამოწმებენ.
სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა კიევის სასამართლო ექსპერტიზის სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტის ფსიქოლოგიური კვლევის დეპარტამენტის სასამართლო ექსპერტების, ედუარდ ლიტვინენკოსა და სვეტლანა დოლინკივსკაიას წინააღმდეგ, რომლებმაც ჩაატარეს მჟკ-ს ჟურნალისტების და დეკანოზ სერგი ჩერტილინის ფსიქოლინგვისტური ექსპერტიზა, უუს-ს დაკვეთით. ამის შესახებ პატიმარმა სახალხო დეპუტატმა ალექსანდრე დუბინსკიმ თავის Telegram არხზე განაცხადა.
სახალხო დეპუტატმა გააკრიტიკა კიევის სასამართლო ექსპერტიზის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორის ალექსანდრე რუვინისა და მისი თანამშრომლების საქმიანობა.
”რუვინის საქმიანობის გამოკვლევისას, მე დავიწყე მისი ექსპერტების უფრო დეტალურად შესწავლა - რადგან მთელი სქემა ამაზეა აგებული. მარტივი მაგალითი, თუნდაც ჩემი „ღალატის საქმიდან“, არის ის, რომ ექსპერტმა ფილოლოგმა და ლინგვისტმა ჩაატარეს ექსპერტიზა ჩემი ქმედებებიდან თავდაცვისუნარიანობის საფრთხის შესახებ. სხვათა შორის, იგივე ექსპერტებმა, ვინც გააყალბა ექსპერტიზა უმე-ის მღვდლის სერგი ჩერტილინის წინააღმდეგ - რომლის სიტყვები "აგრესიული ბრბო", მიიღეს როგორც "აგრესიული ნატო" - და მღვდელს მიაწერეს ღალატი", - წერს დუბინსკი.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ დეპარტამენტის ექსპერტებმა, სხვა საკითხებთან ერთად, ასევე გააყალბეს ტექნიკური ექსპერტიზა, განსაკუთრებით სამშენებლო სექტორში.
„მე დავუკავშირდები ეროვნულ პოლიციას და კიევის სასამართლო ექსპერტიზის სამეცნიერო-კვლევით ინსტიტუტს ფოტულინისა და რუვინის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმეების გასახსნელად. ის უკვე ღიაა დოლინკოვსკაიასა და ლიტვინენკოსთვის“, - თქვა მან.
როგორც მჟკ წერს, სახალხო დეპუტატმა გამოაქვეყნა დოკუმენტები კიევის სასამართლო ექსპერტიზის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის ექსპერტების არაკომპეტენტურობასთან დაკავშირებით.