ბმე-ის სინოდმა განმარტა ბართლომეს არყოფნა ლიტურგიაზე პატრიარქ დანიელთან
ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა სინოდმა განმარტა ბულგარული მედიის „Glasove“ 2024 წლის 1 ივლისით დათარიღებული პუბლიკაცია სათაურით „პატრიარქმა ბართლომეოსმა თავი აარიდა ბულგარეთის ახლად არჩეულ პატრიარქ დანიელთან ურთიერთობას“, - იუწყება გამოცემა.
საუბარია წმინდა ალექსანდრე ნეველის საპატრიარქო ტაძარში პირველ საზეიმო წირვაზე, რომელიც 2024 წლის 1 ივლისს აღავლინა ახლად არჩეულმა ბულგარეთის პატრიარქმა დანიელმა. ბულგარული მედია წერდა, რომ პროგრამის მიხედვით, ფანარის მეთაური პატრიარქთან და წმინდა სინოდის მიტროპოლიტებთან ერთად უნდა მდგარიყო.
სინოდმა განმარტა, რომ ბულგარეთის ახალი პატრიარქის არჩევამდე უშუალოდ გადაწყდა, რომ საზეიმო ლიტურგიას ბმე-ის ახლად არჩეული წინამძღვარი წარუძღვებოდა.
„კონსტანტინოპოლის პატრიარქს რომ მიეღო მონაწილეობა, მას უნდა ეხელმძღვანელა მსახურებისთვის, როგორც უფრო ძველი საყდრის წინამძღვარს. არც სკანდალია, არც გაქცევა. გადაწყვეტილება წმინდა სინოდმა ჯერ კიდევ ბულგარეთის პატრიარქის არჩევამდე მიიღო და სტატიაში მითითებულ საზეიმო ლიტურგიაში მონაწილეობა მიიღეს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოსა და ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესიების წარმომადგენლებმა“, - განუცხადეს გლასოვს ბმე-ის წმიდა სინოდში.
როგორც მჟკ წერს, ბელოცერკოვისა და ბოგუსლავის მიტროპოლიტმა ავგუსტინემ მონაწილეობა მიიღო 2024 წლის 30 ივნისსა და 1 ივლისს ბულგარეთის დედაქალაქ სოფიაში ახლადარჩეული ბულგარეთის პატრიარქის დანიელის აღსაყდრებაში, როგორც უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენელმა.