მისმა უნეტარესმა მწუხარება გამოთქვა კიევზე სარაკეტო თავდასხმის გამო
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღოლმა მორწმუნეებს მოუწოდა, გულმოდგინედ ილოცონ ყველა დაზარალებულისთვის.
2024 წლის 8 ივლისს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ სამძიმარი გამოუცხადა ბავშვთა ეროვნული სპეციალიზებული ჰოსპიტალის «Охматдет»-ის დირექტორს, თანამშრომლებს და პაციენტებს, ასევე დედაქალაქის მერს ვიტალი კლიჩკოს ქ. კიევზე რუსეთის სარაკეტო თავდასხმის გამო. ამის შესახებ უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი იტყობინება.
„ძვირფასო ვლადიმერ აპოლინარიევიჩ! ძვირფასო ექიმებო, თანამშრომლებო და ოჰმატდიტის ბავშვთა ეროვნული საავადმყოფოს პაციენტებო! ძვირფასო ძმებო და დებო! „გული მწუხარებით ამივსო საშინელმა ამბებმა ,,ოხმადიტი’’-ს ეროვნული ბავშვთა საავადმყოფოს დაბომბვამ, პაციენტების, ბავშვების, მშობლების, თანამშრომლების დაშავებისა და ორი მუშის დაღუპვის ფაქტმა“, - ნათქვამია მიმართვაში.
მისმა უნეტარესმა ხაზი გაუსვა, რომ სიცოცხლე ღვთის საჩუქარია, რომლის ხელყოფის უფლება არავის აქვს.
„უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია ლოცულობს ჩვენი შვილების სწრაფად გამოჯანმრთელებისთვის, მშობლების გაძლიერებისთვის და მოუწოდებს თავის მორწმუნეებს, ღრმად ილოცონ ყველა დაზარალებულისთვის“, - განაცხადა უმე-ის წინამძღვარმა. - ყველა ჩვენს ნათესავსა და მეგობრებს ვუთანაგრძნობ მიცვალებულთა დაღუპვის გამო, ვლოცულობთ ყოვლადმოწყალე ღმერთის მიმართ, რომ მიიღოს ახლად მიცვალებულთა სულები თავის ზეციურ სამყოფელში და თქვენ, ვლადიმერ აპოლინარიევიჩ, ექიმებო, თანამშრომლებს და ყველა მათგანს, ვინც დღეს მომხდარი ტრაგედიით დაზარალდა, მოთმინება გამოიჩინოთ ტრაგედიის შედეგების დასაძლევად და ჰოსპიტალის საქმიანობის სწრაფად აღდგენისთვის.
სიტყვით მიმართა რა ქალაქის მერს, მისმა უნეტარესმა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსების, სასულიერო პირებისა და საერო პირების სახელით მიუსამძიმრა დედაქალაქზე მტრის თავდასხმის შედეგად დაღუპულთა ოჯახებს.
"ამქვეყნად ყველაფერს აქვს გარკვეული საზღვარი, მაგრამ მტერმა კიდევ ერთხელ გადალახა იგი და აჩვენა თავისი სისასტიკე", - ხაზგასმით აღნიშნა მან.
უწმინდესობამ ყველას გამძლეობა უსურვა, რომ „ქრისტიანული ღირსებით ავიტანოთ ადამიანების მძიმე დანაკარგის ტკივილს, რომელიც მოგვიტანა ჩვენ და ჩვენს დედაქალაქს“.
ჩვენ ვლოცულობთ დაზარალებულთა სწრაფად გამოჯანმრთელებისთვის, მათ სანუგეშოდ, ვინც დაკარგა ახლობლები და ახლად გარდაცვლილი უდანაშაულო მსხვერპლთა სულების შვებისთვის“, - დაასრულა მიტროპოლიტმა ონოფრემ.
კიევში რუსული რაკეტის დაბომბვის შედეგად დაიღუპა 22 და დაიჭრა თითქმის 100-მდე ადამიანი. საერთო ჯამში, უკრაინაში მსხვერპლთა რაოდენობამ 150 ადამიანს გადააჭარბა, 30-ზე მეტი დაიღუპა დედაქალაქის საქალაქო ხელისუფლებამ 9 ივლისი გლოვის დღედ გამოაცხადა.