მინდა რომ ლიტანიობა პატრიარქმა ბართლომემ დაინახოს, – უმე იერარქი
ტულჩინსკისა და ბრაცლავის მიტროპოლიტი იონათანი გამოეხმაურა განცხადებებს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეთა "მცირერიცხოვანი" შეკრების შესახებ.
კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ხელმძღვანელმა და უკრაინის ხელისუფლებამ უნდა დაინახონ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეთა ჯვრის მსვლელობა. ამის შესახებ უმე- ის ტულჩინის ეპარქიის მმართველმა ეპისკოპოსმა, ტულჩინისა და ბრაცლავის მიტროპოლიტმა იონათანმა (ელეცკიხმა) თქვა მჟკ- ს კორესპონდენტთან კომენტარში, ვინიცას ეპარქიის კალინოვსკის ჯვრისკენ მიმავალი ტრადიციული ლოცვის შემდეგ.
«მინდა რომ ჩვენი ლიტანიობა იხილოს პატრიარქმა ბართლომემ, რომელიც ზის თურქეთში და ამბობს, თითქოს ჩვენ ცოტანი ვართ, – თქვა ხაზგასმით მიტროპოლიტმა. – მინდა დაგვინახოს პრეზიდენტმა და მთელმა უმაღლესმა რადამ».
შეგახსენებთ, ადრე მეუ-ს ერთ - ერთმა კურატორმა ,,ევროკავშირის’’ წევრმა დეპუტატმა როსტისლავ პავლენკომ განაცხადა, რომ კონსტანტინოპოლის ეკლესიაში იხილეს უმე-ს ჯვარით მსვლელობა და ისინი მცირერიცხოვნად მიიჩნევენ მეუ-ს მრევლს.
როგორც მჟკ-მ იუწყა, 2021 წლის 6 ივლისს უმე-ს ვინიცკის ეპარქიაში ჩატარდა ლიტანიობა კალინოვსკის სასწაულმოქმედ ჯვარამდე, რომელსაც ლოცვით უძღოდნენ უმე-ს სამი ეპარქიის მმართველნი – ვინიცკის, ტულჩინსკისა და მოგილევ - პადოლის.