მელ გიბსონი არქიეპისკოპოს ვიგანოს: პატივია რომის პაპი ფრანცისკესგან განკვეთა
„ხორხე ბერგოლიოს მიერ სქიზმატიკოსად წოდება და განკვეთა ღირსების სამკერდე ნიშანია, იმის გათვალისწინებით, რომ ის არის სრული განდგომილი და გარიცხული თქვენი ცრუ ინსტიტუტიდან“, - თქვა გიბსონმა.
მსახიობმა და რეჟისორმა მელ გიბსონმა მხარდაჭერის წერილი მისწერა არქიეპისკოპოს კარლო მარია ვიგანოს მას შემდეგ, რაც ვატიკანმა გამოაცხადა მისი განკვეთა.
თავის წერილში მელ გიბსონი წერს, რომ დარწმუნებულია, ვიგანო „ხორხე ბერგოლიოსგან ნაკლებს არაფერს მოელოდა“.
”მე ვიცი, რომ გესმით, რომ მას არ აქვს ძალა - ასე რომ, არ ვარ დარწმუნებული, როგორ იმოქმედებს ეს თქვენზე მომავალში. ვიმედოვნებ, რომ განაგრძობთ მსახურებას და თავად მიიღებთ ზიარებას - ცრუ, თანამედროვე ეკლესიის მიერ უარყოფა ნამდვილად საპატიო ნიშანია“, - წერს გიბსონი.
მან ასევე გამოხატა სინანული, რომ ვიგანო საჯაროდ განიცდიდა ამ მძიმე უსამართლობას.
”ჩემთვის და კიდევ ბევრისთვის, თქვენ ყველაზე მამაცი გმირი ხართ. როგორც ყოველთვის, თქვენ ზუსტად გამოხატეთ ფრანცისკეს უკანონობის არსი. თქვენ ხაზს უსვამთ ფუნდამენტურ პრობლემებს ინსტიტუტთან, რომელმაც დაჩრდილა ჭეშმარიტი ეკლესია და მე მივესალმები თქვენს გამბედაობას ჭეშმარიტი ეკლესიისადმი ერთგულების შენარჩუნებაში!”
მისი თქმით, ვიგანო არის „თანამედროვე ათანასე“: „ღრმად პატივს გცემთ იმის გამო, თუ როგორ იცავთ ქრისტეს და მის ეკლესიას. სრულიად გეთანხმებით, რომ თანამედროვე ვატიკანის II ეკლესია არის ყალბი ეკლესია. ამიტომ ავაშენე კათოლიკური ეკლესია, სადაც მხოლოდ ტრადიციულად სცემენ თაყვანს. ყოველთვის მოგესალმებით, რომ მოხვიდეთ და იქ აღავლინოთ მესა“, - წერს გიბსონი.
„რა თქმა უნდა, ხორხე ბერგოლიოს მიერ სქიზმატიკოსად წოდება და განკვეთა საპატიო სამკერდე ნიშანია, იმის გათვალისწინებით, რომ ის არის სრული განდგომილი და გარიცხავს ცრუ დაწესებულებას“, - დარწმუნებულია მსახიობი და რეჟისორი.
მან ასევე გაიხსენა, რომ „ჭეშმარიტი განხეთქილება მოითხოვს ინოვაციას“, რაც ვიგანომ არ გააკეთა, პაპისგან განსხვავებით.
მაშასადამე, გიბსონის აზრით, სწორედ რომის პაპია სქიზმატი: „მან უკვე ფაქტობრივად განკვეთა თავი თავისი მრავალი საჯარო მწვალებლობის გამო“ და მას არ შესწევს ძალა განკვეთოს ვიგანო, რადგან ის (პაპი - რედ.) კათოლიკეც კი არ არის.
„ასე რომ გაიხარეთ! მე თქვენთან ვარ და იმედი მაქვს, რომ ბერგოლიო ასევე განმკვეთს მე თავისი ცრუ ეკლესიიდან. ბერგოლიოს და მის თანამოაზრეებს აქვთ შენობები და სამოსი, მაგრამ თქვენ გაქვთ რწმენა. ღმერთმა დაგლოცოთ და დაგლოცოთ. თუ რამე დაგჭირდებათ, უბრალოდ მითხარით, ვეცდები დაგეხმაროთ“, - დაასრულა სიტყვა მელ გიბსონმა.