ეკლესია აღნიშნავს წმიდა თავმოციქულთა პეტრესა და პავლეს ხსენებას
წმიდა თავმოციქულთა პეტრესა და პავლეს ხსენების დღე ახალი სტილით 12 ივლისს აღინიშნება. დღესასწაულიი იწოდა მოციქულების პეტრესა და პავლეს პატივსაცემად, რომლებიც მთელ მსოფლიოში ქადაგებდნენ ქრისტიანობას. ორივე მოციქულმა სარწმუნოების გამო მოწამეობა აღასრულა ერთმანეთისგან ერთი წლის შუალედით.
სანამ ქრისტეს მოწაფე გახდებოდა, პეტრე მეთევზე იყო. უფალმა დაუძახა პეტრეს და მის ძმას, მომავალ მოციქულ ანდრია პირველწოდებულს, როცა ისინი გენესარეთის ტბაზე თევზაობდნენ.
სწორედ პეტრე იყო პირველი, ვინც მოწაფეებს შორის უწოდა მოძღვარს ქრისტე, ანუ მესია. ამისათვის უფალმა მას მეტსახელი ქვა უწოდა (ასე ითარგმნება სახელი პეტრე). პეტრეს რწმენის ამ ქვაზე უფალმა დაჰპირდა თავისი ეკლესიის შექმნას, რომელსაც ჯოჯოხეთის კარიბჭე ვერ გადალახავს.
როდესაც მღვდელმთავრებმა ჯვარცმამდე ქრისტე შეიპყრეს, პეტრემ სამჯერ უარყო უფალი, როგორც მას უწინასწარმეტყველა. მაგრამ პეტრემ მოინანია და გამოისყიდა თავისი ღალატი და გახდა ქრისტეს რწმენის გულმხურვალე მქადაგებელი. და ის ნამდვილად ემსახურებოდა ეკლესიის საფუძველს - მაცხოვრის ერთგულთა საზოგადოებას.
დღემდე შემორჩენილია პეტრე მოციქულის ორი ეპისტოლე. ისინი შეტანილია ახალ აღთქმაში. პეტრე მიმართავს თავის ეპისტოლეებს მცირე აზიის პროვინციებში მცხოვრებ ქრისტიანებს. აძლიერებს მათ რწმენაში, აფრთხილებს მათ ცრუ მასწავლებლების გავლენისგან დაიცვან თავი.
სიცოცხლის ბოლოს პეტრე რომში დაბრუნდა და იქ სახარების ქადაგებისთვის დაატყვევეს და სიკვდილით დასაჯეს. ეს მოხდა 67 წელს. მოციქული თავისივე თხოვნით თავდაყირა ჯვარს აცვეს: უღირსად თვლიდა თავს უფლის მსგავსად ჯვარზე ეცვათ.
პავლე არ იყო ქრისტეს მოწაფე მაცხოვრის მიწიერი ცხოვრების განმავლობაში. უფრო მეტიც, სავლე (როგორც პავლეს ეძახდნენ ქრისტიანობამდე) იყო ქრისტიანების მდევნელი.
სავლე დაიბადა მცირე აზიაში, ქალაქში, რომლის ბევრ მცხოვრებს, ებრაელებს, მაინც ჰქონდა რომაელი მოქალაქეების უფლებები, რაც ანიჭებდა რეალურ პრივილეგიებს, უფლებას სპეციალური სახელმწიფო დაცვისა და იმპერიულ, რომის სასამართლოში ნებისმიერი ბრალდების განხილვისა. ებრაელი ხალხისთვის, მათი მონოთეიზმით, ეს შედარებით იშვიათი მოვლენა იყო. მან კარგი განათლება მიიღო იერუსალიმში და, როგორც ჩანს, რაბინის თანამდებობისთვის ემზადებოდა. სწავლის დასრულების შემდეგ მან მიიღო ძალაუფლება და ოფიციალურად დევნიდა ქრისტიანებს პალესტინის ფარგლებს გარეთაც - დამასკოში.
სწორედ დამასკოს გზაზე მოუწოდა უფალმა სავლეს სამოციქულო მსახურებისკენ. მოგზაურობის დროს მომავალ მოციქულს ნათელი შუქი გამოეცხადა, იგი დაბრმავებული დაეცა მიწაზე და ხმა მოესმა: „საულ, საულ, რატომ მდევნი მე? კითხვაზე: "ვინ ხარ?" უფალმა უპასუხა: მე ვარ იესო, რომელსაც შენ დევნი.
ქრისტემ უბრძანა საულს წასულიყო დამასკოში, სადაც მას ეტყოდნენ, რა უნდა გაეკეთებინა. საულის ამხანაგებმა ქრისტეს ხმა გაიგეს, მაგრამ სინათლე ვერ დაინახეს. ბრმა საული მიიყვანეს დამასკოში, ასწავლეს რწმენა და მოინათლა მესამე დღეს. წყალში ჩაძირვის მომენტში საულმა მხედველობა დაიბრუნა. ამ დროიდან იგი მკვდრეთით აღმდგარი ქრისტეს გულმოდგინე მქადაგებელი გახდა.
ებრაელები აღშფოთდნენ მისი ქრისტესადმი მოქცევით და საული იძულებული გახდა იერუსალიმში გაქცეულიყო. იქ ის შეუერთდა ქრისტიანულ საზოგადოებას და შეხვდა მოციქულებს. და ისევ ებრაელების აღშფოთება, მკვლელობის მუქარა, საიდანაც რომის მოქალაქეობამ იხსნა იგი.
მაგრამ იერუსალიმი უნდა დაეტოვებინა. სავლე გაემგზავრა თავის პირველ სამოციქულო მოგზაურობაში, რომელიც გაგრძელდა 45-დან 51 წლამდე. მოციქულებმა მთელი კუნძული კვიპროსი მოიარეს და სწორედ ამ პერიოდში დაიწყო საულის პავლედ წოდება. მან წმინდა ბარნაბასთან ერთად დააარსა ქრისტიანული თემები მცირე აზიის რამდენიმე ქალაქში.
პავლემ კიდევ რამდენიმე სამოციქულო მოგზაურობა გაატარა. მან გაანათლა ხალხი მაკედონიაში, საბერძნეთში და სხვა ქვეყნებში ქრისტეს სწავლებით. თავისი ცხოვრებისა და ქადაგების მრავალი წლის განმავლობაში პავლე მოციქულმა დაწერა 14 ეპისტოლე; ისინი შეტანილია ახალ აღთქმაში.
პავლე არაერთხელ დააპატიმრეს და ბოლო პატიმრობის შემდეგ მახვილით მოწამეობრივად აღესრულა. ის ჯვარს არ აცვეს, რადგან მონა კი არა, რომის მოქალაქე იყო. ეს მოხდა რომის მახლობლად 67 წელს, იმპერატორ ნერონის მეფობის დროს.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 12 ივლისს, წმინდა უზენაესი მოციქულების პეტრესა და პავლეს დღესასწაულზე, ათასობით მორწმუნე მივიდა მიძინების პოჩაევის ლავრაში.