სახალხო დეპუტატმა აჩვენა ვიდეო ჩერკასიდან, საიდანაც დაიწყო უმე-ის სასულიერო პირის დევნა
ჩერკასის საკათედრო ტაძარში პროვოკატორები ჩამოვიდნენ და სასულიერო პირებთან სიტყვიერი შელაპარაკება დაიწყეს.
უმე-ის სახალხო დეპუტატმა და ქვედიაკონმა არტემ დმიტრუკმა აჩვენა ვიდეო, რომელიც გადაიღეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მთავარანგელოზ მიქაელის ტაძარში ქალაქ ჩერკასში, სადაც აღბეჭდილი იყო სიტყვიერი შელაპარაკება უმე-ს მღვდელსა და პროვოკატორს შორის, რომელსაც მაისური ეცვა სიმბოლოებით "I" და "N". ამ ვიდეოს გავრცელების შემდეგ, უმე-ის სასულიერო პირი ადგილობრივ მედიაში შევიწროებული იყო.
„მღვდლებთან საუბრისას ერთ-ერთმა მათგანმა ბიჭი დაადანაშაულა მაისურზე „ფაშისტური სიმბოლოს“ აღბეჭდვის გამო. ეს იყო უკრაინული ნიშანი "ერის იდეა" - მონოგრამა, ასოების "I" და "N" კომბინაცია, რომელსაც აქტიურად იყენებდნენ ნაციონალისტური ორგანიზაციები 1992 წლიდან, ხოლო ომის დაწყების შემდეგ მოხალისეთა სამხედრო ფორმირებების სიმბოლოებსა და შევრონებზე: AZOV და მე-3 სპეციალური ბრიგადა.“
გავრცელებული ინფორმაციით, აქტივისტებმა სოსნოვსკის სასამართლოს შენობასთან აქციის ორგანიზება ვერ შეძლეს, რადგან მიტროპოლიტი თეოდოსი, რომლის დასახვედრადაც ემზადებოდნენ, სასამართლოში გულის შეტევით მიზეზით არ მისულა. ამიტომ, ისინი დაეშვნენ ჩერკასის უმე-ის ტაძარში, სადაც მღვდლები ცდილობდნენ მათთან ქადაგებას.
„ასე მუშაობს სულიერი დამოუკიდებლობა? ეკლესიებში დარბიან, შეურაცხყოფენ და სცემენ მღვდლებს? ეს ყველაფერი დღევანდელი რეალობაა. ასეთი მორალი, ასეთი მოდა...
და ჩვენი სასულიერო პირები ყოჩაღები არიან!“, - განაცხადა სახალხო დეპუტატმა დიმიტრუკმა მომხდართან დაკავშირებით.
როგორც მჟკ იტყობინება, მიტროპოლიტი თეოდოსის სასამართლო პროცესი გადაიდო, რადგან ის გულის შეტევით საავადმყოფოში გადაიყვანეს.