ბელორუსში აკრძალეს ვალების სანაცვლოდ ტაძრებისა და გუმბათების წაღება
ბელორუსის ხელისუფლებამ კრედიტორებს აუკრძალა ვალების სანაცვლოდ რელიგიური ორგანიზაციების ქონების წაღება, იუწყება გამომცემლობა Наша Нива.
სახელისუფლებო სიაში მოხვდნენ ეკლესიების, კოსტიოლების, მეჩეთებისა და სხვა რელიგიური ორგანიზაციების შენობები, მათი მორთულობა, მათ შორის გუმბათები, კათედრები, ტახტ-სავარძლები, სადგამები ყურანისთვის, აგრეთვე სამეურნეო ნაგებობები ტაძრის ტერიტორიაზე.
გარდა ამისა, ვალების სანაცვლოდ ახლა აკრძალულია საკულტო-რელიგიური ნივთების წაღება - ხატების, ხატების პერანგების, ჯვრების, ემბაზების, საცეცხლურების, შანდლების და სხვა.
აგრეთვე აკრძალულია საეკლესიო შესამოსელზე და რელიგიურ ლიტერატურაზე ყადაღის დადება.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, ადრე ბელორუსში გროდნენსკისა და ბრესტსკის ოლქებში ცხრა მართლმადიდებლური ტაძრისა და თერთმეტი კათოლიკური კოსტიოლის სამრეკლოებზე დააყენეს ხელოვნური ბუდეები წითელ წიგნში შეტანილი ბუხრინწასთვის.