50 ნობელის პრემიის ლაურეატმა ზავის წერილი მისწერა რელიგიურ ლიდერებს
პარიზში, 50 ნობელის პრემიის ლაურეატმა მიმართა რელიგიურ ლიდერებს, ხელი შეუწყონ ზავის დამყარებას ღაზას სექტორსა და უკრაინაში ოლიმპიური თამაშების დროს, იუწყება „უკრაინსკაია პრავდა“ Novaya Gazeta-ზე მითითებით.
წერილის ხელმომწერებმა მიმართვა გაუგზავნეს პაპ ფრანცისკეს, კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეოსს და დალაი ლამა XIV-s. ასევე მეომარ მხარეებს, გაერო-ს, ევროპარლამენტს, ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეას.
ნობელის პრემიის ლაურეატები პოლიტიკოსებს მოუწოდებენ ცეცხლის შეწყვეტისკენ და რელიგიურ ლიდერებს პირდაპირ ესაუბრონ ხალხს.
წერილის ავტორებმა მიუთითეს კონკრეტული ნაბიჯები ზავისკენ: პირველი ნაბიჯი არის ცეცხლის შეწყვეტა, ტყვეების გაცვლა და მძევლების დაბრუნება. სამშვიდობო მოლაპარაკებების დაწყება. თუ პოლიტიკოსები დღეს ვერ პოულობენ მშვიდობიანი გამოსავალს, გადაეცით ის მომავალ თაობებს.
„ევროპის ცენტრში დაღუპულთა და დაჭრილთა რიცხვი მიმდინარე წლის ბოლომდე 1 მილიონ ადამიანს გადააჭარბებს. ეს არის პირველი შემთხვევა მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ... ამ ომის დროს მსოფლიოში თავდაცვის ხარჯები იმდენად გაიზარდა, რომ ისინი შედარებულია იმ რესურსებთან, რომლებიც საკმარისია გლობალური კლიმატის ცვლილების შესანელებლად. ერთმანეთის მკვლელობით ადამიანები ერთდროულად კლავენ პლანეტას“, - ნათქვამია წერილში.
ლაურეატებმა მოუწოდეს კონფლიქტის გადაწყვეტა მომავალ თაობებს გადაეცეს, თუ დღევანდელი პოლიტიკოსები ვერ შეთანხმდებიან. „მიეცით ჩვენს შვილებს საშუალება, რომ ჩვენზე მეტხანს იცოცხლონ. ნუ დავხოცავთ ერთმანეთს, არამედ გადავარჩინოთ პლანეტა“, - ხაზგასმით აღნიშნეს წერილის ხელმომწერებმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ვინიცის რაიონის სოფელ სლედიში, უმე-ს მოგილევ-პოდოლსკის ეპარქიის მღვდლებმა პანაშვიდი აღასრულეს სოფლის უდანაშაულოდ დაღუპული მშვიდობიანი მოსახლეობისთვის: 40 წლის ქალი ორი შვილით, 9 და 10 წლის, რომმებიც ტრაგიკულად დაიღუპნენ 8 ივლისს ქალაქ კიევზე რუსული ჯარების სარაკეტო თავდასხმის შედეგად.