”ამ კვირაში ჩვენ შევალთ ბრძოლაში ამ ბოროტ სულთან”, - პოროშენკო უმე-ის შესახებ
პარტია ,,ევროპის სოლიდარობი’’-ს ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ აპირებს ებრძოლოს უმე-ის აკრძალვის კანონის მოწინააღმდეგეებს.
პარტია ,,ევროპის სოლიდარობის’’ ხელმძღვანელმა, უკრაინის ყოფილმა პრეზიდენტმა პეტრო პოროშენკომ გამოაქვეყნა მილოცვა რუსეთის ნათლობის 1036 წლის იუბილესთან დაკავშირებით, რომელშიც განაცხადა, რომ ამ კვირაში ის „ბრძოლაში შევა“ უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან. ეს არის "ბოროტი სული, რომელიც ეწინააღმდეგება რწმენას" ამის შესახებ პოროშენკომ ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე დაწერა.
ყოფილი პრეზიდენტის თქმით, „დღეს, როგორც არასდროს, აქტუალურია რუსეთის ფსევდოეკლესიური FSB სტრუქტურის აკრძალვის შესახებ კანონის მიღების საკითხი, რომელიც მასკარადირებულია უმე-მს-ის საფარქვეშ“.
ის ჩიოდა, რომ უმე-ში, მისი თქმით, ხელისუფლებაში არის ლობისტების საკმაოდ დიდი რაოდენობა, რომლებიც რამდენიმე თვის განმავლობაში ბლოკავდნენ უმე-ის ფაქტიური აკრძალვის შესახებ N 8371 კანონის მეორე მოსმენით მიღებას.
„ამ კვირაში ჩვენ შევალთ ბრძოლაში ამ ბოროტ სულთან, რომელიც ეწინააღმდეგება რწმენას და, შესაბამისად, არმიას, ენისა და უკრაინას“, - თქვა პოროშენკომ.
როგორც მჟკ წერდა, პოლიტოლოგი და ისტორიკოსი კონსტანტინე ბონდარენკო ვარაუდობს, რომ ანტიეკლესიურ კანონპროექტს 8371 არ მიიღებენ. ის აღნიშნავს, რომ პეტრო პოროშენკოს ევროპული სოლიდარობა კანონის მიღებას ლობირებს, რაც იმას ნიშნავს, რომ ეკლესიის აკრძალვა ზელენსკის რეიტინგს არ აწევს. გარდა ამისა, პრეზიდენტის გუნდი მკაფიო სიგნალების წინაშე აღმოჩნდა შეერთებული შტატებიდან და ევროპიდან.