რუსეთის სპეცსამსახურების მიერ უმე-ს მღვდლის დაკავების დეტალები გახდა ცნობილი
არქიმანდრიტი თეოგნოსტი (პუშკოვი). ფოტო: t.me/o_thg არქიმანდრიტი თეოგნოსტი (პუშკოვი). ფოტო: t.me/o_thg
მედიაში ინფორმაციას არქიმანდრიტ ფეოგნოსტის (პუშკოვის) ადვოკატი ავრცელებს.
არქიმანდრიტი ფეოგნოსტი (პუშკოვი), უმე-ის შტატგარეშე მღვდელი, რომელიც არის ლუგანსკის ეპარქიის სასულიერო პირი, კავშირზე არ გამოდიოდა 2024 წლის 20 ივნისიდან. 15 ივლისს ცნობილი გახდა, რომ იგი იმყოფებოდა ლუგანსკის ოლქის სტარობელსკის No2 წინასწარი დაკავების იზოლატორში. ამის შესახებ ტელეგრამის არხზე "ქრისტიანები ომის წინააღმდეგ" წერენ.
მღვდლის ადვოკატის თქმით, მას აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეეფარდა, რომელიც ახლა გასაჩივრებულია.
როგორც საზოგადოებაში აღინიშნა, მამა ფეოგნოსტის წინააღმდეგ წარდგენილი ბრალდება საშუალებას გვაძლევს „ფრთხილი ოპტიმიზმით ვიმედოვნოთ, რომ მისთვის აღკვეთის ღონისძიება შეიცვლება და ის მალევე განთავისუფლდება“.
Telegram-ის არხზე მღვდელმსახურის მხარდაჭერის მსურველებს სთხოვენ, ილოცონ მისთვის, ასევე შეუძლიათ მის მიმართ მხარდაჭერის სიტყვები დაწერონ „ტელეკომის ზონის“ მეშვეობით.
„თუ გაქვთ შესაძლებლობა, მოხალისეობრივი დახმარება გაუწიოთ მის დედას, რომელიც ლუგანსკის რეგიონშია, მოგვწერეთ“, - ნათქვამია შეტყობინებაში. – თქვენ არ გჭირდებათ პეტიციების შექმნა, საპროტესტო აქციების გამართვა ან საპროტესტო აქტივობის სხვა ფორმების ჩატარება. ეს შეიძლება მომავალში საჭირო გახდეს, მაგრამ ახლა მხოლოდ ხელს შევუშლით ამით. თუ სიტუაცია შეიცვლება, აუცილებლად დავწერთ“.
როგორც მჟკ წერდა, რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ლუგანსკის რეგიონში რუსეთის სპეცსამსახურებმა დააკავეს უმე-ის სასულიერო პირი. თავის Telegram-ის არხზე ბოლო შეტყობინებაში მამა თეოგნოსტი დახმარებას ითხოვს და იტყობინება, რომ მათ სურთ "ჩემი დაპატიმრება".