სვიატოგორსკის ლავრაში კულტურის სამინისტროს კომისია მივიდა
უკრაინის კულტურის სამინისტროს კომისია მივიდა წმინდა მიძინების სვიატოგორსკის ლავრაში“, - აცხადებენ ჟურნალისტები „პერში-კაზაცკის“ ტელეგრამ-არხზე.
ამ ვიზიტამდე ორი კვირით ადრე მონასტერს უკვე ეწვივნენ კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლები და დაემუქრნენ „ლავრის უკრაინიზირებით“. მონასტრის ძმები ლოცვას ითხოვენ.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2024 წლის 24 აპრილს, უკრაინის უშიშროების სამსახურის თანამშრომლები ჩხრეკით მივიდნენ სვიატოგორსკის ლავრაში და სვიატოგორსკის მიტროპოლიტ არსენს უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 114-2 მუხლის მე-2 ნაწილის დარღვევისთვის ეჭვმიტანილის ცნობა გადასცეს (უკრაინის შეიარაღებული ძალების გადაადგილების, გადაადგილების ან ადგილმდებარეობის შესახებ ინფორმაციის გავრცელება, თუ შესაძლებელია მათი იდენტიფიცირება ადგილზე).
25 აპრილს დონეცკის სასამართლომ მიტროპოლიტ არსენს აღკვეთის ღონისძიების სახით შეუფარდა 60 დღიანი პატიმრობა გირაოს უფლების გარეშე.