უბკე-ს მრევლი აძევებს თავის მღვდელს: საჭიროა ბრძოლა და არა ტაძრის აშენება
ბოლეხივის მაცხოვრებლები ივანო-ფრანკოვსკის საეპისკოპოსოსთან იკრიბებიან და წმინდა პარასკევას ეკლესიაში მღვდლის შეცვლას ითხოვენ.
ივანო-ფრანკოვსკის ოლქის ბოლეხოვის უბკე-ს საზოგადოება კონფლიქტშია მღვდელთან, რომელიც წმინდა პარასკევას ეკლესიაში მსახურობს, ვასილი ძიაილო, და ითხოვს მღვდლის შეცვლას უბკე-ის ივანო-ფრანკოვსკის საეპისკოპოსოსგან. სადაც მართავენ საპროტესტო აქციას, იუწყება Informant.
მრევლი ულმაყოფილოა იმ ფაქტით, რომ მღვდელმა მრევლთან შეთანხმების გარეშე გამოყო თანხები სარემონტო სამუშაოებისთვის. ეკლესიის მოძღვარი პრეტენზიას გამოთქვამს, რომ სამრევლო საბჭოს (ეს არის ეკლესიის სათათბირო ორგანო) არ შეუძლია რაიმეს ორგანიზება ან კეთება; მხოლოდ ფინანსებს აკონტროლებს.
უბკე-ის ეკლესიის მრევლებმა 400 ათასი გრივნა „გაიღო“, რომლის სამი მეოთხედი სურდათ უკრაინის შეიარაღებული ძალებისთვის გადაეცათ, ხოლო დარჩენილი მეოთხედი ეკლესიისთვის გადაეცათ.
„ჩვენ ვფიქრობთ, რომ თუ ამ ომს წავაგებთ, ეს ეკლესიები არ დაგვჭირდება. ან განადგურდებიან ან დაიწვებიან. ჯერ ომი უნდა მოვიგოთ, შემდეგ კი ეკლესიები განვავითაროთ“, - ამბობს იაროსლავ პანკივი, მღვდლის ქმედებების ერთ-ერთი მოწინააღმდეგე.
მღვდლის პოზიცია ამ თანხების განაწილებასთან დაკავშირებით ასეთი იყო: 50% უნდა მიეცეს ჯარს, 50% უნდა დარჩეს ეკლესიაში, რათა ეკლესიას ჰქონდეს სახსრები მთელი წლის განმავლობაში.
მისი თქმით, სამრევლო საბჭომ თანხების უმეტესი ნაწილი თვითნებურად განკარგა და უბკე-ს სასულიერო პირმა ვერ გაარკვია, სად გაიხარჯა ისინი.
საეკლესიო საზოგადოებაში აცხადებენ, რომ შექმნილი ვითარების შესახებ რამდენჯერმე მისწერეს უბკე-ის ხელმძღვანელს, სვიატოსლავ შევჩუკს, მაგრამ პასუხი არ მიუღიათ.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე უბკე-ის ხელმძღვანელმა მოუწოდა, რომ უკრაინის შეიარაღებული ძალები კერპად არ იქცეს.