უმე-ს სპიკერი: კრძალავთ ჩვენს კაპელანებს - არ წაიყვანოთ ჯარში ახალგაზრდები
უმე-ში მღვდლების არარსებობის ნებისმიერი არგუმენტი რელიგიური უფლებისა და თავისუფლების დარღვევა და მზაკვრობაა, განაცხადა უმე-ს სპიკერმა.
საგარეო-საეკლესიო ურთიერთობების განყოფილების ხელმძღვანელის მოადგილემ, უმე-ს დეკანოზმა ნიკოლაი დანილევიჩმა თავის Facebook გვერდზე განაცხადა, რომ უმე-ს კაპელანების არყოფნა ჯარში წარმოადგენს უმე-ს მორწმუნეების დისკრიმინაციას.
"თუ ჯარში იწვევენ უმე-ს ერთგულ ყმაწვილებს, ესე იგი ჯარში უნდა ყავდეთ კაპელანები უმე-დან. თქვენ თუ არ გინდათ და კრძალავთ, რომ ჯარში იყვნენ კაპელანები უმე-დან, ეს ნიშნავს, რომ არ უნდა წაიყვაროთ ჩვენი ახალგაზრდები ჯარში. და მორჩა. არადა ახლა ისე ჩანს, რომ ჩვენს ახალგაზრდებს იწვევენ ჯარში, ხოლო მღვდელმსახურებს კრძალავენ. ეს ყველას უთანასწორობაა კანონის წინაშე, ეს დისკრიმინაციაა...",-განაცხადა უმე-ს სპიკერმა.
"იმიტომ რომ, თუ, როგორც ცილისმწამებლურად გაჰყვირის ზოგიერთი ჩვენი "პატრიოტი", "უმე-ს მღვდლები არიან რუსული სპეცსამსახურების აგენტები", მაშინ მათი ერთგულები რატომ არ არიან რუსული სპეცსამსახურების ასეთივე აგენტები?" მაშინ მათი (ახალგაზრდების) გაწვევა ჯარში შეიძლება, და მათი მღვდლების არა? ან პირიქით, თუ უმე-ს უბრალო ერთგულები არ წამოადგენენ "რუსული სპეცსამსახურების აგენტებს", მაშინ მათი მოძღვრები ასეთები იქნებიან? ამიტომ ჯარში მეუ-ს ერთგულებთან მათი მოძღვრების ყოფნის თაობაზე ნებისმიერი მომიზეზება არის თვალთმაქცობა და რელიგიური თავისუფლებისა და უფლებების პირდაპირი დარღვევა", -დაამატა დეკანოზმა ნიკოლაი დანილევიჩმა.
შეგახსენებთ, რომ 2021 წლის 21 მაისს უკრაინის უმაღლესმა რადამ მთავარ საფუძვლად მიიღო კანონპროექტი N4626 "სამხედრო მღვდელმსახურების სამსახურის შესახებ" .
უმაღლესი რადის ნაციონალური უსაფრთხოების კომიტეტმა მეორე მოსმენაზე რეკომენდაცია გაუწია კანონმდებლობიდან სამხედრო კაპელანობის მდგომარეობის ამოღებას, რითაც უმე-ს ერთმევა სამწყემსო მფარველობა.
როგორც ადრე მჟკ იუწყებოდა, კანონპროექტი N 4626 სამხედრო კაპელანობის შესახებ, მუშავდებოდა სხვადასხვა კონფესიების წარმომადგენლების მონაწილეობით, გარდა უმე-ს, რაც ართმევს მის ერთულ მორწმუნეებს უკრაინის საჯარო ფორმირებებში სამწყემსო მფარველობას.