იარემჩეში უბკე-ის შორტებში ჩაცმულმა ბერმა ტაძრიდან ქალები გააძევა უხამსი ჩაცმულობის მიზეზით
"გადი აქედან. გადით ეკლესიიდან“, - უბიძგა და გააძევა ბერძნული კათოლიკური მონასტრის წინამძღვარმა უკრაინის შეიარაღებული ძალების ოფიცრის დედა და და, რომლებიც ჯარისკაცისთვის სალოცავად მივიდნენ ტაძარში.
16 ივლისს ქალაქ იარემჩეს მცხოვრებმა გამოაქვეყნა მესიჯი, რომელშიც შორტებში ჩაცმული მამაკაცი უწმიდესი წინასწარმეტყველი ელიას ტაძრიდან იძულებით აძევებს ორ ქალს, სავარაუდოდ, შეუსაბამო ჩაცმულობის გამო. როგორც ფრანკოვსკის მედიასაშუალება «Галка» წერს სიუჟეტის ავტორზე, ვალენტინა ზაიატსზე დაყრდნობით, მონასტრის წინამძღვარმა ეგნატე გოლინსკიმ ქალები გააძევა.
იური ზაეცის დედა და და, ვალენტინა ტაძარში სალოცავად მივიდნენ, 68-ე ბრიგადის ჯარისკაცი 7 ივლისს გაუჩინარდა პოკროვსკის მიმართულებით. ერთ-ერთი ქალის თქმით, მონასტრის წინამძღვარმა, მამა ეგნატე გოლინსკიმ თქვა, რომ ისინი უხამსად იყვნენ ჩაცმული. "გადი აქედან. „გადით ეკლესიიდან“, მიმართა მათ და ტაძრიდან გააძევა.
„როცა არ გაინტერესებს როგორ გაცვია, როცა თვალყურს ადევნებ ყველა შეტყობინებას, რაც შენს ძმას ეხება რათა იპოვო... ეკლესიის წინამძღოლები ცემითა და სექსიზმით არიან დაკავებულნი, ბევრ მორწმუნეს შეუძლია ორივე მხარის დაკავება, მაგრამ მე განხეთქილება არ მჭირდება, მე მინდა, რომ ეკლესიის წარმომადგენლები არ დაობდნენ... თვითონ შესაფერისად გამოიყურება ეკლესიაში? შორტებში და მაისურში? – დაწერა ვალენტინამ და შემთხვევის ამსახველი ვიდეო და ფოტო გამოაქვეყნა.
უბკე-ის ლვოვის მთავარეპისკოპოსის სამონასტრო საქმეებში, იერონონი ჯასტინ ბოიკო გამოეხმაურა მესიჯს და პირობა დადო, რომ კონფლიქტს შეისწავლის და ბოდიში მოიხადა.
„მამა ეგნატე ძალიან არაადეკვატურად იქცეოდა. ეს უნდა ვაღიაროთ. არადა მართლა კარგი ბერია. თუ შესაძლებელია, გთხოვთ, მიიღოთ ჩემი ბოდიში მონასტრის სახელით ამ შემთხვევისთვის. მე პირადად ყველაფერს გავაკეთებ იმისთვის, რომ ეს აღარ განმეორდეს და მამა ეგნატემ ბოდიში მოგიხადოთ“, - წერს ჯასტინ ბოიკო.