ადვოკატმა დაასაბუთა, რატომ არ შეიძლება მჟკ-ს ჟურნალისტების ღალატში ბრალდება
სასამართლო სხდომა მჟკ-ს ჟურნალისტის ანდრეი ოვჩარენკოს საქმეზე. 2024 წლის 19 ივლისი ფოტო: скриншот видео СПЖ სასამართლო სხდომა მჟკ-ს ჟურნალისტის ანდრეი ოვჩარენკოს საქმეზე. 2024 წლის 19 ივლისი ფოტო: скриншот видео СПЖ
უფლებადამცველმა მოიყვანა მჟკ-ს ვებ-გვერდზე განთავსებული არაერთი პუბლიკაცია, რომელიც თავისთავად უარყოფს მისი დაცვის ქვეშ მყოფის ბრალდებებს.
19 ივლისს კიევში, სასამართლო სხდომაზე, რომელზეც მჟკ-ს ჟურნალისტის ანდრეი ოვჩარენკოს აღკვეთის ღონისძიების არჩევის საკითხი კიდევ ერთხელ განიხილებოდა, ადვოკატმა მართლმადიდებლური ვებგვერდის თანამშრომელს პროკურატურის ღალატში ეჭვმიტანილის ბრალდების უსაფუძვლობა აუხსნა.
უფლებადამცველმა, ბრალდების ტექსტის ციტირებით, აღნიშნა, რომ ოვჩარენკოს ბრალად ედება გარკვეული კრიმინალური ჯგუფის წევრობა, რომელიც დააარსა ვიქტორ ვიშნევეცკიმ, რათა ზიანი მიაყენოს უკრაინის ინფორმაციულ უსაფრთხოებას, რათა დაეხმაროს რუსეთის ფედერაციას დივერსიულ მოქმედებებში. უკრაინა საინფორმაციო და ფსიქოლოგიური სპეცოპერაციების ჩატარებით რელიგიათაშორისი სიძულვილის გასაღვივებლად, აგრესორი სახელმწიფოს მხარდასაჭერად საჭირო თვალსაზრისის საზოგადოების ჩამოყალიბებით, ანტი-უკრაინული პროპაგანდითა და უკრაინის დისკრედიტაციით, ძირს უთხრის უკრაინის პატრიოტულ საზოგადოებაში ნდობას და უკრაინის რელიგიური, კულტურული და პოლიტიკური გავლენის ზონაში დაბრუნებას.
წინასწარი გამოძიების ორგანომ განაცხადა, რომ დანაშაულებრივი ჯგუფი, რომელშიც შედიოდნენ მჟკ-ს ჟურნალისტები, დასახული მიზნის მისაღწევად, ვებ-გვერდზე აქვეყნებდნენ სხვადასხვა პუბლიკაციებს (ასეთია 39).
„წინასწარი გამოძიების ორგანომ და პროკურორებმა მჟკ-ს ვებგვერდზე განთავსებული პუბლიკაციების მხოლოდ მცირე ნაწილი განიხილეს. თუმცა, მათ ყურადღება არ გაუმახვილებიათ მჟკ-ს სარედაქციო კოლეგიის ზოგად პოზიციას, რომელიც ბევრ პუბლიკაციაში იყო გაშუქებული“, - აღნიშნა მან და დასძინა. „მინდა მოკლედ შევაჯამოთ პუბლიკაციების შინაარსი, მე მიმაჩნია, რომ ისინი ფაქტობრივად უარყოფენ დანაშაულებრივი ორგანიზაციის მთელ მიზანს, რაზეც პროკურორი და გამომძიებელი საუბრობენ.
ადვოკატმა თქვა, რომ, კერძოდ, 2022 წლის 15 მაისს გამოქვეყნდა პუბლიკაცია სახელწოდებით "უმე-ის სამხედრო სინოდის მოკლე შედეგები", სადაც ნათქვამია, რომ უმე ნათლად მიუთითებდა: მიმდინარე ომი არის აგრესია რუსეთის ფედერაციის მხრიდან, რომელიც ყოველდღიურად ართმევს უკრაინის ვაჟებსა და ქალიშვილებს, უმე-ის მორწმუნეებს. სამრევლოების მეოთხედზე მეტი დაზარალდა ომის შედეგად.
2022 წლის 29 სექტემბერს მჟკ-ს ვებგვერდზე გამოქვეყნდა პუბლიკაცია სახელწოდებით "პატრიარქ კირილის მოულოდნელი ღვთისმეტყველება", სადაც ნათქვამია, რომ 24 თებერვალს არ იყო უკრაინული ჯარები, რომლებიც შეიჭრნენ რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიაზე და ეს არ იყო უკრაინული რაკეტები, რომლებიც ანადგურებენ მშვიდობიან რუსულ ქალაქებს. ასე რომ ყოფილიყო, მაშინ მართლაც რუსი ჯარისკაცები იქნებოდნენ სამშობლოს, რწმენის, ოჯახების დამცველები, მაგრამ სიმართლე ისაა, რომ რუსეთს და მის მოსახლეობას საფრთხე არ ემუქრება. ეს არის კიევის გარეუბნები და არა მოსკოვი ნანგრევებში. სწორედ უკრაინაში იშლება სახლები, უდანაშაულო ადამიანები ნანგრევების ქვეშ არინ მოქცეული. სწორედ უკრაინაში დასტირიან მშობლები მოკლული შვილების ცხედრებს.
2022 წლის 31 ოქტომბერს მჟკ-ს ვებგვერდზე გამოქვეყნდა პუბლიკაცია სახელწოდებით „რმე, სახელმწიფო და ომი: რას ეტყვის მიტროპოლიტი კირილი პატრიარქ კირილს“. მასში მოყვანილია პატრიარქის 20 წლის წინანდელი სიტყვები. შემდეგ მან თქვა: თუ სახელმწიფო ჩაიდენს რაღაც ქმედებებს, რომლებიც არ ემთხვევა ქრისტიანულ მორალს, მაშინ ეკლესიამ სწრაფად და პირდაპირ უნდა დაგმოს ეს ქმედებები. სტატია რეალურად აკრიტიკებს პატრიარქ კირილს მისი ამჟამინდელი პოზიციისა და შეუსაბამობის გამო.
2022 წლის 31 ოქტომბერს მჟკ-ის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა პუბლიკაცია სათაურით „რუსეთის ფედერაცია ბომბავს უკრაინას, რადგან უკრაინა აღარ არის მართლმადიდებლური?“
„უკვე მერადმდენე ორშაბათი უკრაინაში რუსული რაკეტების მასობრივი დაბომბვით იწყება. აფეთქებები ისმის კიევში, ხარკოვში, ლვოვში, დნეპერში, ზაპოროჟიეში, ვინიცაში, კრივოი როგში და ა.შ. ადრე დანგრეული ენერგეტიკული ობიექტების აღდგენა მიმდინარეობს, ახლები კი ნადგურდება. ხალხი სინათლის, სითბოს და წყლის გარეშე ზის სახლებში. არც ნაცისტები, არც სამხედროები, ჩვეულებრივი მშვიდობიანი მოქალაქეები ბავშვებთან ერთად. იმავდროულად, რუსული ტელეგრამ-არხები ენთუზიაზმით განიხილავენ ამერიკელი კონგრესმენის ჯეიმს რასკინის სიტყვებს, რომ რუსეთი არის მართლმადიდებლური ქვეყანა ტრადიციული სოციალური ღირებულებებით და ამიტომ უნდა განადგურდეს. ამას განსაკუთრებით აქტიურად განიხილავენ მართლმადიდებლურ არხებზე, სადაც რასკინის სიტყვებს უკრაინასთან ომში რუსეთის ფედერაციის სიმართლის დადასტურებად აღიქვამენ... აგრესორის ერთ-ერთი მთავარი ამოცანა ყოველთვის იყო დაერწმუნებინა მხარდამჭერები, რომ მათ წინააღმდეგ იდგნენ ადამიანები, უზნეო, მორალის გარეშე და უღმერთოები. ერთი სიტყვით - ვინც არ არის შესაბრალებელი. აქედან გამომდინარე, სავსებით მისაღებია რამდენიმე მათგანის დაბომბვა, საკუთარი სარგებლისთვის. სად არის მართლმადიდებლობა ასეთ "აღზრდაში"? რაშია ეს გამოხატული?” - ნათქვამია სტატიაში.
სასამართლოსადმი მიმართვისას ადვოკატმა განმარტა, თუ როგორ შეიძლება ასეთი რიტორიკის დახმარებით ვინმე რუსეთის ფედერაციის გავლენის ქვეშ მოექცეს და შეექმნას პოზიტიური დამოკიდებულება ამ ქვეყნის ხელისუფლებისა და რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ქმედებების მიმართ.
„მე ვფიქრობ, რომ ეს სრულიად აბსურდულია. ჩვენ ვხედავთ მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის მკაფიო და თანმიმდევრულ პოზიციას. აგრესორი რუსეთია. ის ბომბავს უკრაინას. მშვიდობიანი მოსახლეობა, ისევე როგორც უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეები, ყოველდღიურად განიცდიან რუსული აგრესიას. ამ ყველაფერს მხარს უჭერს რუსეთის პატრიარქი და რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიაც. მეჩვენება, რომ პროკურორმა და გამომძიებელმა შეგნებულად არ გაითვალისწინეს ყველა ის პუბლიკაცია, რომელიც მჟკ-ს ვებგვერდზეა“, - აღნიშნა მან.
ყველა დასკვნა, მისი თქმით, საეჭვო ექსპერტიზის საფუძველზე გაკეთდა, თუმცა ჟურნალისტებთან კომუნიკაცია და პოზიციის გარკვევას არც კი უცდიათ.
„ყველა ეს პუბლიკაცია არ ყოფილა გამომძიებლისა და პროკურორის განხილვის საგანი, თუმცა ჩვენ შევიტანეთ შესაბამისი შუამდგომლობა. ეს მათთვის არ არის მომგებიანი, ეს ფაქტობრივად მთლიანად გაანადგურებს პროკურატურის პოზიციას. მაგრამ სწორედ ეს პუბლიკაციები, მეჩვენება, უარყოფს კრიმინალური ორგანიზაციის მიზანს. თუ კრიმინალურ ორგანიზაციას არ აქვს მიზანი, მაშინ როგორ შეიძლება ის არსებობდეს? თუ კრიმინალური ორგანიზაციის მიზანი რელიგიურ სფეროში უკრაინის შიგნიდან განადგურება არ არის, მაშინ არ არსებობს 111-ე მუხლი, არ არსებობს სახელმწიფო ღალატის ობიექტური ბრალდება. ამდენად, მიგვაჩნია, რომ ეს არის საკვანძო გარემოებები პრევენციული ღონისძიების უფრო მსუბუქზე გადასვლისთვის. გთხოვთ, ამ განცხადების განხილვისას გაითვალისწინოთ ეს გარემოებები“, - დაასკვნა ადვოკატმა.
🙏შეგიძლიათ დაეხმაროთ მართლმადიდებელი ჟურნალისტების დამცველებს დეტალების გამოყენებით:
ბარათი: 5375 4112 1710 9227, send.monobank.ua
როგორც მჟკ წერდა, სასამართლო პროცესზე ჟურნალისტმა განმარტა, რატომ ასამართლებდნენ მას და არა იმ სახალხო დეპუტატებს, რომლებზეც წერდა მჟკ?