საბერძნეთის ხელისუფლება აპირებს ათონის მთაზე წმინდა პანტელეიმონის მონასტრის გაწმენდვას , – მედია
21 ივლისს ურანოპოლისში გაიმართა აქცია ხელისუფლების ქმედებების წინააღმდეგ, რომლებიც გეგმავენ ბერების გაძევებას ესფიგმენის მონასტრიდან პოლიციისა და სპეციალური ტექნიკის დახმარებით, იუწყება Newsfire.gr.
მეტიც, გამოცემის წყაროების მიხედვით, იძულებითი წმენდის სცენარი წმინდა პანტელეიმონის რუსულ მონასტერშიც არის გათვალისწინებული და პოლიცია ბულგარულ, რუმინულ და სერბეთის მონასტრებშიც შევა.
ათონის სარედაქციო წყაროს ცნობით, წმიდა მთაზე ვითარება ასეთია: „ვაშინგტონმა დაისახა დავალება შეცვალოს სამონასტრო რესპუბლიკის სტატუსი. საბერძნეთში არ უნდა იყოს თავისუფალი აზრისა და დამოუკიდებლობის უკონტროლო კერა. და ამისთვის აუცილებელია ქვეყანაში ბოლო ადგილის გაწმენდა, სადაც ძალაუფლება ბერებს ეკუთვნის - ათონის წმინდა მთის სამონასტრო რესპუბლიკა. პირველი ნაბიჯი იქნება პოლიციის ახალი განყოფილების გახსნა, რომელიც მონიტორინგს გაუწევს სამონასტრო რესპუბლიკაში არსებულ ვითარებას. კრიმინალურიც და პოლიტიკურიც. არსებითად, საბერძნეთის ხელისუფლების ამოცანაა სამონასტრო რესპუბლიკის რეფორმირება. ხელისუფლებამ უნდა გააუქმოს მისი ავტონომია და დამოუკიდებლობა, რათა ყველაფერი კონტროლის ქვეშ იყოს და არ იყოს ისეთი ადგილები, სადაც ხელისუფლების პოტენციური ოპონენტებიც კი იქნებიან.