ეკლესია აღნიშნავს წმინდა უფლისწული ვლადიმირის ხსოვნას და რუსეთის ნათლობის დღეს
ათასზე მეტი წლის წინ მოხდა უდიდესი მოვლენა, რომელმაც შეცვალა რუსეთის ისტორიის მთელი მიმდინარეობა - რუსეთის ნათლობა.
2024 წლის 28 ივლისს ეკლესია აღნიშნავს წმიდა თანასწორ მოციქულთა პრინც ვლადიმერის ხსოვნას და რუსეთის ნათლობის დღეს.
უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში, უნეტარესი მიტროპოლიტის ვლადიმერის (საბოდანის) ლოცვა-კურთხევით, ამ დღეს ასევე აღნიშნავენ წმიდა მოციქული ანდრია პირველწოდებულის - ქრისტეს პირველი მოწაფის ხსენებას, რომელმაც მართლმადიდებლობის კარი გააღო. აღმოსავლეთის სლავებმა და აღმართეს ჯვარი კიევის ბორცვებზე.
პრინცი ვლადიმერი, რუსეთის ნათლისმცემელი, დაიბადა დაახლოებით 960 წელს და იყო წმინდა თანაბარი მოციქულთა პრინცესა ოლგას შვილიშვილი. ქრისტიანობის მიღებამდე იგი წარმართულ ტრადიციებზე დამყარებული სასტიკი მმართველი იყო, მაგრამ ნათლობის მიღებამ ის სრულიად შეცვალა.
პრინცი მოინათლა კორსუნში (ხერსონე) 988 წელს, იგივე თარიღი ითვლება რუსეთის ნათლობის ოფიციალურ დასაწყისად. კიევში დაბრუნებულმა ბერძენ სამღვდელოებასთან ერთად მონათლა ქალაქის მკვიდრნი.
უპირველეს ყოვლისა, მან მოიწვია თავისი თორმეტი ვაჟი მოსანათლად და მათ შემდეგ ბევრი ბიჭი მოინათლა. შემდეგ წმიდა ვლადიმირმა გამოაცხადა, რომ კიევის ყველა მცხოვრები, მდიდარი და ღარიბი, უნდა გამოჩენილიყო გარკვეულ დღეს მდინარესთან ნათლობის მისაღებად. დანიშნულ დღეს კიევის მაცხოვრებლები შეიკრიბნენ დნეპრის ნაპირებზე და თავად ვლადიმერიც გამოჩნდა აქ ქრისტიან მღვდლებთან ერთად. კიევის ყველა ხალხი მდინარეში შევიდა, მოზრდილებს ხელში ეჭირათ ჩვილები, ნაპირზე მღვდლები კითხულობდნენ ლოცვებს, ხოლო წმინდა ვლადიმერი ლოცულობდა ღმერთს და მიანდო თავი და თავისი ხალხი.
ამის შემდეგ დაიწყო დანარჩენი რუსეთის ნათლობა.
ქრისტიანობის მიღების შემდეგ თავად თავადი თავის შესახებ ასე ლაპარაკობდა: „უფალო! მხეცივით ვიყავი, ცხოველივით ვცხოვრობდი, მაგრამ შენ მომათვინიერე. დიდება შენდა ღმერთო!” მან შეაჩერა სამხედრო კამპანიები მეზობლების წინააღმდეგ და მშვიდობიანად ცხოვრობდა ყველა ხალხთან, მხოლოდ იცავდა საზღვრებს მომთაბარე პეჩენგებისგან. პრინცმა გაათავისუფლა ყველა თავისი ყოფილი ცოლი და ხარჭა, ქრისტიანულ ქორწინებაში შესული ბერძენი პრინცესა ანასთან, მთლიანად გააუქმა სიკვდილით დასჯა და არ სურდა მკვლელებისა და მძარცველების დასჯაც კი. მაგრამ ბერძენი ეპისკოპოსების თხოვნით, რომლებიც შეშფოთებულნი იყვნენ რუსეთში დანაშაულის გამო, მან კვლავ უხალისოდ დაუბრუნა სიკვდილით დასჯა.
სამთავრო კარზე ღია იყო ღარიბი და გაჭირვებული წმინდა უფლისწულისთვის, რომელსაც ხალხმა წითელ მზეს უწოდეს სიცოცხლეშივე, ურიგებდა ხალხს საკვებს, ტანსაცმელს და ფულს, გამოისყიდა მოვალეები მონობისგან და თავისუფლება აღუდგინა მონებსა და ტყვეებს.
წმიდა თანასწორი მოციქულთა დიდი კნიაზი იყო ნიჭიერი მმართველი, რომელიც არა მხოლოდ წარმატებით იცავდა მშობლიურ მიწას და აძლიერებდა მის საზღვრებს, არამედ მონაწილეობდა მის სამთავროში განათლების განვითარებაში.
დიდი კნიაზი ვლადიმერ გარდაიცვალა 1015 წლის 15 (28 ივლისს) სოფელ ბერესტოვოში, კიევის მახლობლად. იგი დაკრძალეს მის მიერ დაარსებულ დესიატინის ეკლესიაში.