უმე-ში ოთხ ღვთისმოსავ ასკეტს წმინდანად შერაცხავენ
უმე-ში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდში წმინდანთა კანონიზაციის კომისიის სხდომა გაიმართა.
30 ივნისს გაიმართა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდში წმინდანთა კანონიზაციის კომისიის სხდომა, სადაც განიხილეს ღვთისმოსაობის ოთხი ასკეტის კანონიზაციის საკითხი, თქვა მუკაჩევოსა და უჟგოროდის მიტროპოლიტმა თეოდორემ.
კომისიას უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვრის, კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი ონოფრეს ლოცვა-კურთხევით ხელმძღვანელობდა ხერსონისა და ტაურიდის მიტროპოლიტი იოანე.
შეხვედრის მონაწილეებმა მიმოიხილეს მღვდელმოწამე გრიგოლ რადეცკის, არქიმანდრიტ ფილარეტის (კოჩუბეი), ნეტარი იოანე პოხოდენჩიკის და ნეტარი ოლგა ფლოროვსკაიას ცხოვრებასა და მოღვაწეობასთან დაკავშირებული მასალები.
კომისიის დასკვნები გადაეგზავნა მის უნეტარეს მიტროპოლიტ ონოფრეს და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდს.