უკრაინის ხელისუფლება ყირიმთან დაკავშირებული საეკლესიო ასოციაციების საბჭოს შექმნის
ყირიმის ავტონომიურ რესპუბლიკაში უკრაინის პრეზიდენტის წარმომადგენლობასთან არსებული საეკლესიო რელიგიური გაერთიანებების საბჭო საკონსულტაციო საექსპერტო ორგანოდ იმუშავებს.
უკრაინის პრეზიდენტის წარმომადგენელმა ყირიმის ავტონომიურ რესპუბლიკაში, ოლგა კურიშკომ განაცხადა, რომ რელიგიური თემების მოთხოვნით შეიქმნება საეკლესიო რელიგიური გაერთიანებების საბჭო, რომელიც იმუშავებს როგორც საკონსულტაციო ექსპერტის ორგანო, იუწყება Suspilne.
როგორ განხორციელდება ეს იდეა, ჯერჯერობით უცნობია სხვადასხვა ვარიანტები ასეთი ორგანოს მუშაობისა და მხარდაჭერის უზრუნველსაყოფად.
„მაგალითად, ერთ-ერთი ვარიანტია უკვე შექმნილ კოგნიტურ დეოკუპაციის საბჭოსთან არსებული სამუშაო ჯგუფი, რომელიც წარმომადგენლობით ოფისთან მუშაობს. იმიტომ, რომ ეს არის ის, ვინც ორგანულად მუშაობს იმ შემეცნებით დეოკუპაციასთან, რომელიც ახლა ხდება“, - აღნიშნა კურიშკომ.
ოფიციალურმა პირმა აღნიშნა, რომ ისინი ყირიმში რელიგიურ პროცესებს რეინტეგრაციის კუთხით განიხილავენ.
„რეინტეგრაციის პროცესები გამჭირვალეა, მათ შორის რელიგიური მიმართულებებით. ჩვენ უფრო მეტად ვსაუბრობთ დეოკუპაციის შემდეგ ჩვენი სტაბილური საქმიანობის აღდგენასა და უზრუნველსაყოფად. ან, მაგალითად, მექანიზმი რელიგიური გაერთიანებების წარმომადგენლების დასაცავად, რომლებიც ექვემდებარებიან ოკუპანტ სახელმწიფოს ჩაგვრას“, - ხაზგასმით აღნიშნა მან.
კურიშკომ თქვა, რომ ახლა პრეზიდენტის წარმომადგენლობა ყირიმის ავტონომიურ რესპუბლიკაში აღრიცხავს და აკონტროლებს სიტუაციებს, რომლებიც ხდება დროებით ოკუპირებულ ყირიმში. გარდა ამისა, უკრაინა მიმართავს საერთაშორისო ხელისუფლებას ოკუპირებული ნახევარკუნძულის ტერიტორიაზე მომხდარ დარღვევებთან დაკავშირებით.
„ეს არის დარღვევები, რომლებიც ეკუთვნის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მდებარე რელიგიურ თემს. ბოლო მაგალითია ევპატორიაში რელიგიური ადგილის, ეკლესიის განადგურება. იგი ნაწილებად დაშალეს. ანუ, ეს ის შემთხვევებია, რისკენაც მივდივართ“, - დასძინა ჩინოვნიკმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 21 ივლისს, ყირიმის ევპატორიაში, დაანგრიეს მეუ-ს ღვთისმშობლის უწმინდესი გამოსახულების «Неопалимая Купина» სახელობის ეკლესია.