პატრიარქი ბართლომეოსი რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში ეთნოფილეტიზმს უჩიოდა
კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მეთაურმა ალექსანდრიის პატრიარქ თეოდორესადმი მიწერილ წერილში დაგმო რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ქცევა აფრიკაში, როგორც არაძმური და ანტიქრისტიანული.
ფანარის წინამძღვარმა, პატრიარქმა ბართლომეოსმა, წერილი მისწერა ალექსანდრიის პატრიარქ თეოდორეს, სადაც მან გამოაცხადა სერიოზული საფრთხე - ეთნოფილეტიზმი, რის გამოც ეკლესია "შინაგანად დაავადებული და გამოფიტულია კატასტროფულ იზოლაციაში, ნაციონალისტების იდეოლოგიით სულ უფრო მომაკვდინებელი კიბოთი.”
მან დაგმო რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია ალექსანდრიის საპატრიარქოს ტერიტორიაზე შეჭრისთვის და განაცხადა, რომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქები ღმერთის წინაშე აგებენ პასუხს ალექსანდრიის ეკლესიისთვის მიყენებული მძიმე საეკლესიო დანაშაულებისა და დანაკარგებისთვის, განსაკუთრებით ათასობით მოქცეული ადამიანის სულისთვის, ვინც ხსნას მართლმადიდებლურ ეკლესიაში ეძებს.
კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქები ბანდიტურ ქცევაში დაადანაშაულა და რომ რასობრივი დომინირება ეკლესიის ერთიანობას ამჯობინეს. „ისინი ემორჩილებიან არა თავმდაბალ ქრისტეს, არამედ ძლევამოსილ ოქროს“, - თქვა პატრიარქმა ბართლომეოსმა. „ურცხვად აცხადებენ, რომ ჯერ რუსები არიან, შემდეგ კი მართლმადიდებლები. უძველესი დროიდან მათ შეცვალეს საეკლესიო სისტემა, რომელიც რეალურად იყო მათთვის გადაცემული, ტანსაცმელი, თუნდაც საეკლესიო ორდენები და ტრადიციები, რათა ყველამ გაიგოს, რომ ისინი განსხვავებულები და უპირატესები არიან“.
პატრიარქმა ბართლომეოსმა ასევე აღნიშნა, რომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ხელმძღვანელობა ასუფთავებს იარაღს, რომელიც კლავს მართლმადიდებელ უკრაინელებს.
კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ხელმძღვანელმა პატრიარქი თეოდორე დაარწმუნა, რომ ალექსანდრიის ეკლესია ამ გამოწვევების წინაშე მარტო არ დგას.
როგორც მჟკ იტყობინება, პატრიარქმა ბართლომეოსმა, რომელმაც არაერთხელ გააკეთა განცხადებები ეკლესიაში ეთნოფილეტიზმის წინააღმდეგ, მოუწოდა ბერძნებს იამაყონ თავიანთი წარმოშობით.