პოჩაევის ლავრაში ათასობით მორწმუნე ემთხვევა ღვთისმშობლის სასწაულებრივ გამოსახულებას
მორწმუნეები მსვლელობით მოდიან პოჩაევის ლავრაში ღვთისმშობლის მონასტერში, რათა ილოცონ და ემთხვიონ სასწაულმოქმედ გამოსახულებას.
5 აგვისტოს საზეიმო წირვა-ლოცვა აღევლინა წმინდა მიძინების პოჩაევის ლავრაში ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის სასწაულთმოქმედი ხატის „პოჩაევსკაიას“ ხსენების დღეს, იუწყება მონასტრის ტელეგრამ-არხი.
„ამ დღეს უკრაინის სხვადასხვა კუთხიდან მოდიან ღვთისმშობლის მონასტერში, რათა ლოცვა შესწირონ მას და შემწეობა შესთხოვონ. ასევე, მომლოცველთა მნიშვნელოვანი ნაწილი უფრო დიდ ღვაწლს იღებს და პოჩაევის ხატის დღეს რელიგიური მსვლელობით მიდის ლავრაში“, - ნათქვამია წერილში.
პოჩაევში ზეიმი 3 აგვისტოს დაიწყო. ტრადიციის თანახმად, ამ დღეს ღვთისმშობლის სასწაულთმოქმედი ხატი მიძინების ტაძრიდან ფერისცვალების ტაძარში გადაასვენეს, სადაც ძირითადი სადღესასწაულო წირვა-ლოცვა აღევლინა.
დღესასწაულის წინა დღეს ფერისცვალების საკათედრო ტაძარში აკათისტური გალობით ღვთისმშობლის სასწაულთმოქმედი ხატის წინაშე ღამისთევის წირვა აღევლინა. შემდეგ, გამოსახულების წინ, ლოცვა აკათისტი გვიან ღამემდე აღესრულებოდა, მრავალრიცხოვანი მრევლი თაყვანს სცემდა სალოცავს. მონასტრის ტერიტორიაზე მყოფმა მართლმადიდებელმა ახალგაზრდებმა ღვთისმშობელი გალობით განადიდეს.
დღესასწაულზე საღმრთო ლიტურგიას ტერნოპოლისა და კრემენეცის მიტროპოლიტი სერგი წარუძღვა. ეპისკოპოსს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეპისკოპოსები, ლავრას ძმები და სტუმრები უკრაინის სხვადასხვა ეპარქიებიდან წმიდა წოდებით თანამსახურებდნენ. დღესასწაულში ათასობით მორწმუნე მონაწილეობდა.
საღმრთო ლიტურგიის დროს აღავლინეს ლოცვა, რათა უფალმა მშვიდობა მიანიჭოს ჩვენს სამშობლოს და იხსნას უკრაინელი ხალხი განსაცდელისგან.
წირვის დასასრულს მორწმუნეებს ქადაგებით მიმართა ნიჟინისა და პრილუკის მიტროპოლიტმა კლიმენტმა. გარდა ამისა, ტერნოპოლისა და კრემენეცის მიტროპოლიტმა სერგიმ სამწყსოს დღესასწაული მიულოცა, მადლობა გადაუხადა იღუმენსა და მონასტრის ძმებს სალოცავის შენარჩუნებისთვის და უსურვა ყველას ღვთისმშობლის სიყვარულის შენახვა.
სადღესასწაულო ლიტურგიის დასასრულს, მღვდელმთავრებმა, მღვდლებმა, მონასტრის ძმებმა და ლავრის მომლოცველებმა საზეიმოდ გადაასვენეს სასწაულთმოქმედი გამოსახულება მსვლელობით წმინდა მიძინების ტაძარში, სადაც ხატი ჩვეულებრივ დაბრძანებულია საუფლო კარების ზემოთ. აღასრულეს სადღესასწაულო ლოცვა ღვთისმშობლის მიმართ.
”ღვთისმშობლის ხატის სასწაულმოქმედი ძალის მრავალი მტკიცებულება არსებობს. ის იცავს სასიკვდილო დაავადებებისგან, სხეულისა და სულის სიბრმავისგან. მომლოცველები ღვთისმშობელს ფიზიკური სნეულებისგან განკურნებას და ხილული და უხილავი მტრებისგან დაცვას სთხოვენ“, - აღნიშნავენ პოჩაევის ლავრაში.
როგორც მჟკ წერდა, 1 აგვისტოს ვოლინის მართლმადიდებელ ჯვაროსნებს ლავრაში დახვდნენ, ტერნოპოლის ეპარქიიდან მრევლი მსვლელობით მივიდა პოჩაევის მონასტერში.