მჟკ-ს ჟურნალისტი სასამართლოში: რატომ ვარ ციხეში და არ ვარ გაეროს უმაღლესი კომისარი?
ვალერი სტუპნიცკიმ სასამართლოს შეახსენა, რომ ეკლესიების ჩამორთმევა და კანონპროექტი 8371 გააკრიტიკეს არა მხოლოდ მჟკ-ს ჟურნალისტებმა, არამედ ორგანიზაციებმა, როგორიცაა გაერო.
2024 წლის 5 აგვისტოს მჟკ-ს ჟურნალისტმა ვალერი სტუპნიცკიმ, რომელიც ამჟამად იმყოფება ლუკიანოვკის ციხეში წინასწარი პატიმრობის იზოლატორში, აუხსნა მოსამართლე ი.ვ. კრავჩენკოს, თუ რატომ არ აქვს აზრი მჟკ-ს ჟურნალისტების დადანაშაულებას სახელმწიფო ღალატში.
ვალერი სტუპნიცკიმ სასამართლოს ყურადღება მიაპყრო იმ ფაქტს, რომ პროკურატურის თქმით, მჟკ ვებსაიტზე გამოქვეყნებული პუბლიკაციები, რომლებიც იუწყებიან ძალადობრივი კონფლიქტების შესახებ უმე-ის ეკლესიების ირგვლივ, თითქოსდა საფრთხეს უქმნიდა უკრაინის ეროვნულ უსაფრთხოებას და ხელს უწყობდა აგრესორს.
”მაგრამ მე ვერ ვხვდები, რატომ ქმნიან ამ საფრთხეს და დახმარებას უწევენ აგრესორს ჟურნალისტები, რომლებიც მხოლოდ კონფლიქტებს აშუქებენ და არა ის ადამიანები, ვინც ამ კონფლიქტებს აწარმოებს?”
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „არარელიგიურ ჟურნალისტიკასთან მიმართებაში, ლოგიკა სრულიად განსხვავებულია“ და გაიხსენა, რომ „ცენტრალური უკრაინული მედია რეგულარულად აქვეყნებს ამბებს კორუმპირებული ჩინოვნიკების შესახებ, რომლებიც უზარმაზარ თანხებს იპარავენ უკრაინის სახელმწიფოსა და შეიარაღებული ძალებისგან და რუსული მედია სიამოვნებით უზიარებს ამ ინფორმაციას უკრაინელ კოლეგებს“.
თუმცა, განაგრძო სტუპნიცკიმ, „ამის გამო, უკრაინელ ჟურნალისტებს არავინ ადანაშაულებს ღალატში და უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოებისთვის ზიანის მიყენებაში. გისოსებს მიღმა არა ისისნი აღმოჩნდებიან, არამედ კორუმპირებული ჩინოვნიკები, რომლებმაც ჩაიდინეს დანაშაული. რატომ არის სრულიად განსხვავებული ლოგიკა მჟკ-სთან მიმართებაში?”
მან გაიხსენა, რომ ათობით, თუ არა ასობით სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა უმე-ის სამრევლოების უკანონო ხელახალი რეგისტრაციის გამო და ეკლესიების ირგვლივ არსებულ კონფლიქტებთან დაკავშირებით. უმე-ს მიმართ ზეწოლაზე საუბრობენ არა მხოლოდ მსოფლიო დონის პატივსაცემი ადამიანები, არამედ ისეთი ორგანიზაციები, როგორიცაა გაერო.
მაგალითად, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის რამდენიმე მოხსენება 2023 და 2024 წლებისთვის ამტკიცებს, რომ ძალადობრივი ქმედებები უმე-ს თემების წინააღმდეგ არის ადამიანის უფლებების დარღვევა.
„მოხსენებებში მოცემულია ძალადობრივი კონფლიქტების ათობით მაგალითი უმე ეკლესიების მეუ-სთვის იძულებით გადაცემის გარშემო. ჩემ მიმართ აღძრული სისხლის სამართლის საქმის მასალებში დამსწრეების ჩათვლით, მაგალითად, ივანო-ფრანკოვსკში განვითარებულ მოვლენებზე და ჩნდება კითხვა: რატომ მადანაშაულებენ უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოების წინააღმდეგ მუშაობაში, ხოლო გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისარი არა?“
მან ასევე შეახსენა სასამართლოს, რომ დონალდ ტრამპის პარტიის ვიცე-პრეზიდენტობის კანდიდატმა ჯ.დ. ვენსმა ცოტა ხნის წინ გააკრიტიკა კანონპროექტი 8371, ხოლო უმე-ის დევნის შესახებ განცხადებები გააკეთა ასევე აშშ-ს პრეზიდენტობის კანდიდატმა ვივეკ რამასვაიმმა, აშშ-ს დემოკრატიული პარტიის მმართველი ორგანოს ვიცე-თავმჯდომარე ტულსი გაბარდმა. რესპუბლიკური ახალგაზრდობის ფრთის აშშ ეროვნული ფედერაციის ხელმძღვანელმა კეტრინ უაიტფორდმა, კონგრესმენმა მარჯერი ტეილორ გრინიმ, სენატორმა რენიმ.
სტუპნიცკიმ სასამართლოს ჰკითხა, „რატომ არ სდებენ ბრალს ამ პატივცემულ ადამიანებს უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოების მიმართ საფრთის შემცველ ქმედებებში და რუსეთის ფედერაციის დახმარებაში, მაშინ როცა ჩვენ, მჟკ-ს ჟურნალისტები, 5 თვეა, რაც სამუდამო პატიმრობის პერსპექტივით ვიმყოფებით გისოსებს მიღმა?
მიუხედავად ვალერი სტუპნიცკისა და დაცვის მხარის არგუმენტებისა, მოსამართლე ივ. კრავჩენკომ მჟკ-ს ჟურნალისტს პატიმრობა 2024 წლის 12 სექტემბრამდე გაუხანგრძლივა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მღვდელ სერგი ჩერტილინს წინასწარი დაკავების იზოლატორიდან გირაოს სანაცვლოდ გაათავისუფლებენ.