ვაშინგტონი პირდაპირ მანიპულირებს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოთი,- ლავროვი
რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელის აზრით, ფანარიონის ქმედებებს არავითარი საერთო არა აქვთ მართლმადიდებლობის იდეალებთან.
2021 წლის 24 ივლისს რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მეთაურმა სერგეი ლავროვმა განაცხადა, რომ აშშ მართავს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს, იუწყება გამოცემა РИА Новости .
მათ ქმედებებს არავითარი საერთო არა აქვს მართლმადიდებლობის იდეალებთან, განაცხადა რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა.
ტელეარხ «Россия 24» ეთერში ჩინოვნიკმა თქვა, რომ "კონსტანტინოპოლის ქმედებები პირდაპირი მანიპულირებაა ვაშინგტონიდან", და "არა აქვს არავითარი საერთო მართლმადიდებლობის იდეალებთან, იმ ტრადიციებთან, რომლის საფუძველზე ყოველთვის იყო ორგანიზებული ადგილობრივი ეკლესიების ურთიერთქმედებები".
მისი აზრით, ეს ურთიერთქმედება ახლა უხეშად ირღვევა. "ეს ზეწოლაა იმ გაგებით, რომ საჭიროებს ძალისხმევას ამგვარი სახის ყოვლად მიუღებელი ქმედებების წინააღმდეგობისთვის,"- თქვა ლავროვმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ სერგეი ლავროვის აზრით, ფანარიონის მეთაურის მისიაა აშშ-ს მითითებით დაასამაროს მართლმადიდებლობის გავლენა.