ამსტერდამმა ზელენსკის მისწერა წერილი უკრაინაში ფანარის საეგზარქოსოს შესახებ
ვოლოდიმირ ზელენსკი და პატრიარქი ბართლომეოსი. ფოტო: УНН ვოლოდიმირ ზელენსკი და პატრიარქი ბართლომეოსი. ფოტო: УНН
უმე-ის დამცველს მოჰყავს დოკუმენტები, რომლებიც შემუშავდა, მისი განცხადებით, პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში.
საერთაშორისო უფლებადამცველი კომპანიის Amsterdam & Partners LLP-ის ხელმძღვანელმა რობერტ ამსტერდამმა უკრაინის პრეზიდენტს ვოლოდიმირ ზელენსკის მისწერა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ კამპანიის შესახებ და 20 აგვისტოს დაგეგმილი უმე-ის აკრძალვის, შემდეგ კი კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მეშვეობით მეუ-ში გაწევრიანების შესახებ. იუწყება გამოცემა Strana.
ამსტერდამმა განაცხადა, რომ გეგმები საიდუმლოდ იყო შემუშავებული, მაგრამ მოჰყავდა დოკუმენტები, რომლებშიც ნათქვამია, რომ შედგენილი იყო პრეზიდენტის ადმინისტრაციის წევრების მიერ.
„მე ვასაჯაროებ მათ, რათა ვაჩვენო, თუ როგორ ემზადება თავდასხმა უმე-ზე და რომ ეს არის ვიწრო და მავნე ნაციონალისტური დღის წესრიგის ნაწილი, უკრაინელების დიდი ნაწილის სურვილის საწინააღმდეგოდ, რომლებიც რჩებიან უმე-ის ერთგული“. - წერს ის.
უმე-ის ამერიკელმა დამცველმა დაწერა, რომ ზელენსკის მთავრობის ქმედებები არის იმის უზრუნველყოფა, რომ ეს ახალი საეგზარქოსო დაექვემდებაროს უმე-ს 8371 კანონპროექტის მიღების შემდეგ.
ამსტერდამი აფიქსირებს იმას, რაც უკვე გაკეთდა უკრაინაში ამ გეგმის განსახორციელებლად:
„ეს ნაბიჯები მოიცავს უმე-ის გავლენის შემცირებას; მეუ-ს დადებითი იმიჯის შექმნას; სანქციების გამოყენებას უმე-ის სპონსორების მიმართ; საზოგადოებაში შექმნას ტოქსიური აღქმა უმე-ისადმი მიკუთვნებულობის ფაქტის შესახებ; უზრუნველყოს, რომ უმე-თან დადებული ყველა იჯარა განიხილება ეროვნული, რეგიონული და ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ მათი შეწყვეტის მიზნით. ის ფაქტი, რომ ამ ნაბიჯებიდან ბევრი უკვე განხორციელებულია, მიუთითებს იმაზე, რომ ეს დოკუმენტი ავთენტურია და თქვენი ხელმძღვანელობით ახორციელებენ თანამდებობის პირები“, - წერს ადვოკატი. მან ამ ნაბიჯებს უკანონო უწოდა საერთაშორისო და უკრაინული სამართლის თვალსაზრისით და აღნიშნა, რომ ასეთი ქმედებები სერიოზულ ზიანს აყენებს უკრაინაში ომის დროს სოციალურ ინტეგრაციას.
„სტრატეგიული კურსი ასევე ითვალისწინებს „უმე-ის სამრევლოების ნაწილის უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში გადასვლას“. ამ მიზნით, დოკუმენტში შემოთავაზებულია, რომ მსოფლიო პატრიარქმა არბიტრის როლი შეასრულოს“, - წერს ადვოკატი.
ამსტერდამი აღნიშნავს, რომ ოფიციალურმა პირებმა, რომლებმაც ეს დოკუმენტები დაწერეს, არ იციან კანონიკური სამართალი, რადგან თუ უკრაინაში ახალი ეგზარქოსი შეიქმნება, ეს გამოიწვევს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მიერ ნებისმიერ ქალაქში ორი ეპისკოპოსის აღიარებას - ერთი მეუ-სთვის და მეორეს უმე-ის ახალი საეგზარქოსოსთვის.
„იმ მნიშვნელობის გათვალისწინებით, რომელსაც მს (მსოფლიო საპატრიარქო) ანიჭებს ტრადიციასა და კანონიკურ სამართალს, შეუძლებელია წარმოვიდგინოთ, რომ მს დაეთანხმება ამ გეგმას ან ის მიიღებს მსოფლიო მართლმადიდებლობას“, - წერს ამსტერდამი.
ასევე იგი ამბობს, რომ გაუგებარია, როგორ გააერთიანებს ეს გეგმა უმე-სა და მეუ-ს და ხედავს, რომ ეს შესაძლებელია მხოლოდ ძალადობის ინსტრუმენტების გამოყენებით.
„თქვენი მთავრობის მიერ უმე-ს მღვდლების დაპატიმრებამ და უმე-ს სამრევლოების იძულებით გადაყვანამ, ხშირად მეუ-ს მხარდამჭერების მონაწილეობით ან ჩუმი მხარდაჭერით, შექმნა განხეთქილება ორ ეკლესიას შორის, რომელიც გაგრძელდება თაობების განმავლობაში. უფრო მეტიც, უმე-ის შესახებ „ტოქსიკური აღქმის“ შექმნის გეგმები ძირს უთხრის გაერთიანების მიზანს და ადასტურებს თქვენი მთავრობის განზრახვას შემდგომ მოწამლოს მართლმადიდებლური წყარო უკრაინაში“, - დაასკვნა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, საერთაშორისო უფლებადამცველი კომპანიის Amsterdam & Partners LLP-ის ხელმძღვანელმა, უმე-ის ამერიკელმა დამცველმა რობერტ ამსტერდამმა კანონპროექტს 8371, რომლის მიღებასაც რადა აპირებს, უწოდა ფარული კანონი რელიგიური წმენდების შესახებ.