პოლიტოლოგი: უმე-ის აკრძალვის შემდეგ სამოქალაქო დაუმორჩილებლობა ჭეშმარიტად დარჩება
არავინ არის ვალდებული შეასრულოს ბრძანებები და ვალდებულებები, თუ ისინი ღიად კრიმინალური ან იდიოტური ხასიათისაა, თვლის ბონდარენკო.
პოლიტოლოგი და ისტორიკოსი კონსტანტინე ბონდარენკო პროგნოზირებს, რომ თუ ანტიეკლესიური კანონპროექტი 8371 მიიღება, მაშინ მორწმუნეებს მხოლოდ ერთი გზა დარჩება - სამოქალაქო დაუმორჩილებლობა გამოაცხადონ. ამის შესახებ მან ტელეგრამის არხზე 11 აგვისტოს დაწერა.
პოლიტოლოგმა კომენტარი გააკეთა ვოლოდიმირ ზელენსკის ბოლო განცხადებაზე უკრაინის „სულიერი განთავისუფლების“ შესახებ უახლოეს მომავალში.
„ეს რასაც ნიშნავს არავისთვის არ არის საიდუმლო: დამოუკიდებლობის დღესაც კი, უზენაესი რადა განიხილავს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ფაქტობრივად აკრძალვის საკითხს (ცნობილი კანონპროექტი N 8371 „უკრაინის ზოგიერთ კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობასთან დაკავშირებით. უკრაინაში“), - წერს ის.
ბონდარენკო პროგნოზირებს, რომ ”აკრძალვის შემდეგ, უმე-ის ერთგულებს მხოლოდ ერთი გზა დარჩება - სამოქალაქო დაუმორჩილებლობა”.
„არავინ არ არის ვალდებული შეასრულოს ბრძანებები და მითითებები, თუ ისინი ღიად კრიმინალური ან იდიოტური ხასიათისაა. როგორ მოიქცევა ხელისუფლება ასეთ შემთხვევებში? დაიწყოს ფართომასშტაბიანი რეპრესიები (უმე-ის ერთგულთა რიცხვი იზომება მილიონებში - მათ შორის ხელისუფლების შიგნით)? იქნება თუ არა საკმარისი ციხეები და სამართალდამცავები? - კითხვას სვამს იგი.
ისტორიკოსი იხსენებს, რომ ეკლესიის ისტორიაში იყო კატაკომბების პერიოდები და ის უცვლელად გამოდიოდა კატაკომბებიდან გამარჯვებული.