დუმენკო სასწრაფოდ გაფრინდა ფანარში, - მედია
ეპიფანე აპირებს დაარწმუნოს პატრიარქი ბართლომეოსი, რომ არსებობს "მოსკოვის ხელი" მეუ-ს "ეპისკოპოსებს" შორის.
12 და 13 აგვისტოს მეუ-ს ხელმძღვანელი ეპიფანე დუმენკო მოულოდნელი ვიზიტით ფანარს ეწვევა. ამის შესახებ იტყობინება გამოცემა, რომელიც იცავს მეუ-ს ინტერესებს.
გამოცემა წერდა, რომ მეუ-ს ხელმძღვანელობის თანახმად, 8371 კანონის მიღებიდან მალე მოვა "უკრაინის მართლმადიდებლობის ერთიანობა" - ფორმულის მიხედვით "ყველა იერარქი მოღალატეა და მრევლი ჩვენთან წამოვა".
გამოცემამ ასევე გაიხსენა, რომ მეუ-მ ერთ წელზე მეტი ხნის წინ დაბლოკა "ეკუმენური პატრიარქის შუამავლური მისია უკრაინის მართლმადიდებლობის ერთიანობისთვის".
”როდესაც ეს ცნობილი გახდა, მეუ–ს გამომსვლელები, თვითგამართლების მიზნით, შეეცადნენ ”მოსკოვის ხელის დახატვას მსოფლიო საპატრიარქოში”, თვლიან ,, სულიერ ფრონტზე’’.
ვარაუდობდნენ, რომ, დიდი ალბათობით, ეს არის ზუსტად ის სცენარი, რომელსაც „მიტროპოლიტი“ ეპიფანე შეეცდება „მიყიდოს“ პატრიარქ ბართლომეოსს 12-13 აგვისტოს „კონსტანტინოპოლში მისი გაუფრთხილებელი ვიზიტის დროს“.