ამსტერდამი: ხელისუფლება შეიძლება დაისაჯოს უმე-ის იერარქისთვის გაცვლის შეთავაზებისთვის
მიტროპოლიტი ფეოდოსი და რობერტ ამსტერდამი. ფოტო: cherkasy.church.ua მიტროპოლიტი ფეოდოსი და რობერტ ამსტერდამი. ფოტო: cherkasy.church.ua
ადვოკატმა დაასახელა საერთაშორისო სტანდარტები, რომლებიც პასუხისმგებლობას გულისხმობს ამ უკანონო წინადადებაზე.
საერთაშორისო უფლებადამცველი კომპანიის Amsterdam & Partners LLP ხელმძღვანელმა, რობერტ ამსტერდამმა, ვოლოდიმირ ზელენსკისადმი მიწერილ წერილში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ კამპანიასთან დაკავშირებით, ყურადღება გაამახვილა ეკლესიის ეპისკოპოსების უკანონო დაკავების ორ ყველაზე საგანგაშო შემთხვევაზე.
მას მიაჩნია, რომ ისინი ასახავს უკრაინის მიერ კანონის უზენაესობის უკმარისობას და აჩვენებს მზადყოფნას დააკავოს უდანაშაულო ადამიანები ცრუ ბრალდებებით, როგორც დაშინების საშუალება.
რობერტ ამსტერდამმა გაიხსენა სვიატოგორსკის მიტროპოლიტ არსენის უკანონო დაპატიმრება. ადვოკატის თქმით, მას რვა წლით თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება „უწყინარი და სწორი საჩივრებისთვის“, რომ მომლოცველები მონასტერში დროებითი საგუშაგოების გამო ვერ მოხვდნენ.
ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ ფეოდოსიუსის დაკავების კომენტირებისას უფლებადამცველმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა ეპისკოპოსის სამხედრო ტყვედ გაცვლის შეთავაზებაზე არსებულ ვითარებაზე.
”ომის კანონების აშკარა დარღვევით, უუს-მ მიტროპოლიტ ფეოდოსიუსს თავისუფლება შესთავაზა, თუ ის დათანხმდებოდა რუსეთში გაგზავნას უკრაინელი სამხედრო ტყვეების სანაცვლოდ. უკრაინა და მისი ოფიციალური პირები შესაძლოა პასუხისმგებელნი იყვნენ ამ უკანონო წინადადებისთვის 1949 წლის ჟენევის მესამე კონვენციისა და სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს რომის სტატუტის შესაბამისად“, - თქვა უმე-ის ადვოკატმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ამერიკელმა ადვოკატმა რობერტ ამსტერდამმა 2024 წლის 6 აგვისტოს წერილი მისწერა უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის, რომელშიც ისაუბრა მის ხელთ არსებულ დოკუმენტებზე, რომლებიც ადასტურებენ უმე-ის განადგურების გეგმის არსებობას.