ინტერნეტში გამოქვეყნდა ფანარის ხელმძღვანელის მიერ მეუ-ს ხელმძღვანელისადმი მიწერილი წერილი
პატრიარქი ბართლომეოსი და ეპიფანე დუმენკო. ფოტო: static.nv.ua პატრიარქი ბართლომეოსი და ეპიფანე დუმენკო. ფოტო: static.nv.ua
პატრიარქმა ბართლომეოსმა, რომელმაც გაგზავნა თავისი წარმომადგენლები ეპიფანესთან, დაარწმუნა იგი, რომ ამას აკეთებდა ,,არა საშინაო საქმეებში უკანონო და არასათანადო ჩარევის მიზნით’’.
ერთი წლის წინ კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომეოსმა უკრაინაში ოფიციალური დელეგაცია გაგზავნა. 2023 წლის 27 ივნისით დათარიღებული წერილი, რომელშიც ფანარის ხელმძღვანელმა ამის თაობაზე აცნობა მეუ-ს ხელმძღვანელ ეპიფანეს, გამოაქვეყნა მეუ-ს ინტერესების დამცველმა გამოცემამ.
„ხილული და უხილავი ომის“ ხსენებისას, ფანარის ხელმძღვანელი არწმუნებს დუმენკოს, რომ  მას მხოლოდ სურდა დახმარებოდა „ამ ჯვრის ტარებაში“, მან გადაწყვიტა გამოეგზავნა თავისი წარმომადგენლები, რომელთა შორისაც ასახელებს უკრაინული წარმოშობის ორ სინოდალურ იერარქს: ვინიპეგის მთავარეპისკოპოსი და კანადის უკრაინული ეკლესიების მიტროპოლიტი ილარიონი, ასევე პისიდიელი მიტროპოლიტი იობი, რომელიც ზრუნავს უკრაინულ სამწყსოზე, ასევე დიაკონ ეპიფანე კამენოვიჩზე.
„...რათა თქვენთან იყვნენ, პატივცემულო წმიდაო ძმაო და უკრაინის წმიდა ეკლესიის წინამძღვარო, განუზომელ თანადგომას გიცხადებთ კონსტანტინოპოლის დედაეკლესია, თქვენი საეკლესიო საქმეების წინსვლისთვის და ასევე გამოვხატოთ ჩვენი კეთილი გრძნობები და ურთიერთობა რჩევის, თანამშრომლობისა და დახმარების საშუალებით თქვენს საყვარელ საეკლესიო საზოგადოების, ღვთივდაცული სახელმწიფოს მიმართ“, - ნათქვამია წერილში.
ბართლომეოსი არწმუნებს ეპიფანეს, რომ მან მითითებები მისცა თავის ელჩებს „თქვენს საქმეებს შეეხონ მხოლოდ სრული თანამშრომლობით და თქვენთან შეთანხმების შემდეგ“.
”ჩვენ მათ ვაგზავნით მშვიდობისა და თქვენი ტვირთის ტარებაში დახმარებისთვის და არა თქვენს საშინაო საქმეებში უკანონო და არასათანადო ჩარევის მიზნით.” - განაგრძობს ის.
გარდა ამისა, ფანარის მეთაური გამოთქვამს იმედს მეუ-ს „სიტყვითა და საქმით პატივისცემის“ მიმართ, რასაც „კონსტანტინოპოლის დედა ეკლესია აკეთებს მისი კეთილდღეობისთვის“. შემდეგ კი ამ იმედს ამატებს შემდეგ ფრაზას: „რომ მას სურს იყოს წმინდანი ყველაფერში, რაც ჩვენ მას მივანდეთ და რაც მან ჩვენგან ისწავლა“.
წერილის სრულ ტექსტს ვაქვეყნებთ:
,,უნეტარესო კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტო, საყვარელო და სასურველო ქრისტესმიერო ძმაო და ჩვენო თანამსახურო, ბატონო ეპიფანე, ძმურად მოვეფერებით თქვენს პატივცემულ უნეტარესობას, გულწრფელად მოგესალმებით! ყველამ იცის კონსტანტინოპოლის წმიდა ეკლესიის დედობრივი მზრუნველობა და უსაზღვრო სიყვარული, რომელიც მას აქვს ყველა ეკლესიის მიმართ და განსაკუთრებით უკრაინის მიმართ, რომელიც მან, თავისგან განშორებით, შვა და რისთვისაც აქვს განსაკუთრებული პასუხისმგებლობა და ყოველდღიურად ატარებს წამების ისტორიულ ჯვარს ხილული და უხილავი ომის შუაგულში. ასე რომ, ჩვენ ვართ ჩვენი რწმენის წმინდა და უმწიკვლოების ცენტრში, გვსურს დაგეხმაროთ ამ ჯვრის ტარებაში, გადავწყვიტეთ გამოგგზავნოთ ჩვენი წარმომადგენლობა, რომელშიც შედის უკრაინული წარმოშობის ორი სინოდალური იერარქი - ვინიპეგის მთავარეპისკოპოსი და კანადის უკრაინული ეკლესიების მიტროპოლიტი ილარიონი, რომლებიც ექვემდებარებიან მსოფლიო საპატრიარქოს ომოფორას და პისიდიის მიტროპოლიტ ბ-ნი იობი, რომელიც ასევე ზრუნავს უკრაინულ სამწყსოზე, ასევე ჩვენს ერთ-ერთ დიაკონზე - ბატონ ეპიფანე კამენოვიჩზე, რათა ისინი იყვნენ თქვენთან, უკრაინის წმინდა ეკლესიის პატივცემულო წმიდა ძმაო და წინამძღვარო, რათა გამოთქვან განუზომელი მხარდაჭერა კონსტანტინოპოლის დედაეკლესიის მიმართ, გამოეცხადებინათ თქვენი საეკლესიო საქმეების წინსვლა და ასევე რჩევებით გამოვხატოთ ჩვენი გრძნობები და ურთიერთობები. თანამშრომლობა და დახმარება თქვენი ღვთივდაცული სახელმწიფოს საყვარელ საეკლესიო საზოგადოებას. გასაგებია, რომ ფანარის წარმომადგენლების დახმარების ეს ძმური ვიზიტი, უპირველეს ყოვლისა თქვენს პატივისცემას ისახავს მიზნად, რის გამოც ჩვენ ძმებს დავავალეთ, რომ თქვენს საქმეებს შეეხონ მხოლოდ თქვენთან სრული თანამშრომლობით და შეთანხმების შემდეგ. მშვიდობისა და თქვენი ჯვრის ტვირთის ტარებაში დახმარებისთვის და არა თქვენს შიდა საქმეებში უკანონო და არასათანადო ჩარევის მიზნით, ჩვენ მათ ვაგზავნით იმ იმედით, რომ უკრაინის წმინდა ეკლესია სიტყვითა და საქმით პატივს სცემს იმას, რასაც დედა ეკლესია აკეთებს მისი კეთილდღეობისთვის, ქრისტეს სიყვარულის გაძლიერებისა და განვითარების მიზნით და რომ მას სურს იყოს წმინდანი ყველაფერში, რაც ჩვენ მას მივანდეთ და რაც მან ჩვენგან ისწავლა, რადგან ის კონსტანტინოპოლის ეკლესიას ძალიან უყვარს." ასე რომ, უნეტარო წმიდაო ძმაო, მიიღე ისინი, ვინც შენთან მოდის ჩვენი სახელით, მშვიდობის, დიდი პატივისცემითა და სიყვარულით ბოსფორიდან. ვისურვებდით, რომ მათთან თანამშრომლობამ მდიდარი ნაყოფი გამოიღოს, მოვუწოდებთ თქვენს პატივცემულ უნეტარესობას და მთელ უკრაინელ ხალხს, რომელსაც მამობრივი სიყვარულით ვეპყრობით და ვინც უსამართლო და საშინელი ომით იტანჯება, თქვენს  სამწყსოს მოვუწოდებთ მადლსა და სულის ნუგეშისთვის, რომელიც ყოველთვის ყველას ერთობისკენ მოუწოდებს.''
როგორც მჟკ წერდა, ერთი წლის წინ დუმენკომ დაარწმუნა ბართლომე, არ გაეგზავნა დელეგაცია უკრაინაში. მჟკ-ს წყაროები იუწყებიან, რომ ფანარის ხელმძღვანელმა გადაწყვეტილება უკრაინაში დელეგაციის გაგზავნის შესახებ  მას შემდეგ მიიღო, რაც ეკლესიების ძალისმიერი ჩამორთმევის რაოდენობამ ყველა გონივრულ ზღვარს გადააჭარბა.