მედია: პრეზიდენტის აპარატი უკმაყოფილოა დუმენკოსა და ზორიას პოზიციით უმე-თან დაკავშირებით
ბერძნული მედია წერს, რომ ზელენსკი უკმაყოფილოა იმით, რომ ეპიფანე დუმენკო და ევსტრატი ზორია ვერ ახერხებენ „ქვეყნის გაერთიანებას გარე საფრთხის წინაშე“.
ეპიფანე დუმენკოსა და ევსტრატი ზორის პოზიცია უმე-თან დაკავშირებით, ისევე როგორც მეუ-ს მხარდამჭერების მიერ ეკლესიების ძალით წართმევა, პრეზიდენტის ოფისს აღიზიანებს, წერს ბერძნული გამოცემა Romthea.
"რომფეამ" გაიხსენა, რომ მეუ-ს მხარდამჭერების მიერ უმე-ის ეკლესიების ჩამორთმევამ "იარაღისა და ცრემლსადენი გაზის გამოყენებით", ისევე როგორც "მორწმუნეთა მასობრივმა ცემამ" შეუძლებელი გახადა კანონიკური ეკლესიის წარმომადგენლებისთვის დიალოგი დუმენკოვიტებთან.
გამოცემამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „თავის საჯარო გამოსვლებში მიტროპოლიტმა ეპიფანემ და მიტროპოლიტმა ევსტრატიმ არაერთხელ მოიწონეს უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაზე მზარდი ზეწოლა და დაადანაშაულეს რუსეთთან სავარაუდო თანამშრომლობაში, პირდაპირ მოუწოდეს მისი აკრძალვისა და ლიკვიდაციისკენ“.
„ეს პოზიცია ახლა აღიზიანებს უკრაინის პრეზიდენტის აპარატს, რომელსაც სურს ქვეყნის გაერთიანება გარე საფრთხის წინაშე“, - წერს ,,რომფეა’’ თავის წყაროებზე დაყრდნობით.
მათ დასძინეს, რომ მოლაპარაკებები დუმენკოსა და პატრიარქ ბართლომეოსს შორის, „რომელიც საბოლოოდ შეძლებს მართლმადიდებლების ნამდვილი გაერთიანების გარანტიას“ არ იქნება ადვილი.
მანამდე მჟკ დაწერა, რომ უკრაინის უმაღლესი რადას ჰუმანიტარული პოლიტიკის კომიტეტის ხელმძღვანელმა, დეპუტატმა ხალხის მსახურმა პარტიიდან ნიკიტა პოტურაევმა განაცხადა, რომ უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის პოზიცია 8371 კანონთან დაკავშირებით უცვლელია - ეს უნდა იყოს მიღებული რაც შეიძლება მალე.
10 აგვისტოს საღამოს გამოსვლაში პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ მან გამართა შეხვედრა „გადაწყვეტილების შესახებ, რომელიც გააძლიერებს ჩვენს სულიერ დამოუკიდებლობას“.
ასევე, დეპუტატმა მარიანა ბეზუგლაიამ თქვა, რომ უახლოეს მომავალში დეპუტატების უკრაინული დელეგაცია გაემგზავრება შეერთებულ შტატებში, რათა მისცეს „დამატებითი განმარტებები“ და მოლაპარაკება მოახდინოს პარლამენტის მიერ კანონის 8371 მიღებაზე, რომელიც რეალურად კრძალავს უმე-ს.