პატრიარქი ბართლომეოსი მხარს უჭერს უკრაინის „სულიერ დამოუკიდებლობას“, – პრეზიდენტის ოფისი
ვოლოდიმერ ზელენსკი და პატრიარქი ბართლომეოსი. ფოტო: bbc.com ვოლოდიმერ ზელენსკი და პატრიარქი ბართლომეოსი. ფოტო: bbc.com
ფანარის ხელმძღვანელმა თქვა, რომ ის „ მხარს უჭერს ყველაფერს, რაც მიზნად ისახავს უკრაინის კეთილდღეობას“.
2024 წლის 13 აგვისტოს პატრიარქმა ბართლომეოსმა უკრაინის ოფიციალური პირების დელეგაციასთან და მეუ-ს წარმომადგენლებთან შეხვედრისას განაცხადა, რომ მხარს უჭერს პრეზიდენტის ვოლოდიმერ ზელენსკის ინიციატივებს უკრაინის „სულიერი დამოუკიდებლობის“ შესახებ. ინფორმაციას პრეზიდენტის ოფისი ავრცელებს.
პრეზიდენტის აპარატის უფროსის მოადგილემ ელენა კოვალსკაიამ და უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის უფროსმა ვიქტორ ელენსკიმ მადლობა გადაუხადეს პატრიარქ ბართლომეოსს „უკრაინის ხანგრძლივი და მუდმივი მხარდაჭერისთვის, რომელსაც უკრაინელი ხალხი აფასებს“.
თავის მხრივ, ფანარის ხელმძღვანელმა „დაამოწმა თავისი მუდმივი მზადყოფნა საჭირო ძალისხმევა გაეწია უკრაინაში მართლმადიდებლობის კეთილდღეობისთვის და აღნიშნა, რომ ის ზრუნავს მეუ-ზე“.
მან ასევე თქვა, რომ მხარს უჭერს ყველაფერს, რაც მიზნად ისახავს უკრაინის სასიკეთოდ.
„კერძოდ, ეს ეხება პრეზიდენტ ვოლოდიმერ ზელენსკის ინიციატივას სულიერ დამოუკიდებლობასთან დაკავშირებით, რაც ჩვენი სახელმწიფოს განვითარების წინაპირობაა“, - წერს პრეზიდენტის ადმინისტრაცია.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ 10 აგვისტოს, საღამოს გამოსვლაში პრეზიდენტმა ვოლოდიმერ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ მან გამართა შეხვედრა „გადაწყვეტილების შესახებ, რომელიც გააძლიერებს ჩვენს სულიერ დამოუკიდებლობას“.