14 August 2024 13:31
უკრაინელი პოლიტიკოსი და საზოგადო მოღვაწე იგორ მოსიიჩუკის განცხადებით, ყველაფერი, რასაც ხელისუფლება დეპუტატთან ბრძოლის საფარქვეშ აკეთებს, არის მართლმადიდებლობის განადგურება და „აბსოლუტურად არ არის დაკავშირებული მათი ადგილობრივი კანონიკური ეკლესიის მშენებლობასთან“. ჟურნალისტ ალექსანდრე შელესტის არხზე გადაცემისას, მოსიჩუკმა, უმე-მს-ის მხარდამჭერმა, ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ხელისუფლება ატყუებს ხალხს, როდესაც საუბრობს სულიერ დამოუკიდებლობაზე.
„მოსკოვიდან კონსტანტინოპოლში ლაშქრობა სულიერი დამოუკიდებლობაა? თუ სულიერი დამოუკიდებლობაა, მაშინ ეს კიევის საპატრიარქოა და არა კონსტანტინოპოლის. რატომ ატყუებ ხალხს? „კონსტანტინოპოლის ეგზარქოსს აშენებთ, მოსკოვის უფლისწულიდან სტამბოლის ბატონთან გარბიხართ და დამოუკიდებლობის შესახებ გვესაუბრებით?“
მან განაცხადა, რომ ზელენსკის ქმედებები უმე-ის აკრძალვის შესახებ არ მოიტანს სარგებელს, პირიქით, მისი რეიტინგი დაეცემა, რადგან მისი ამომრჩევლების უმრავლესობა უმე-ის მრევლი იყო.
მოსიჩუკმა ასევე დასვა შეკითხვა უმე-ის სასულიერო პირების ეთნიკურობის შესახებ.
„ყველა გარბის და ყვირის: „მოსკოვის მღვდლები“. მე მაქვს კითხვა, როგორ მოხდა, რომ "მოსკოვის მღვდლების" სამრევლოების უმეტესობა მდებარეობს ვოლინის ტერიტორიაზე, რივნეს რეგიონში, ბუკოვინაში? ეს არის უკრაინის დასავლეთი, მეამბოხე რეგიონი. და ხალხი დადის ამ სამრევლოებში და არ სურს უარი თქვას თავის ეკლესიაზე! ”- თქვა პოლიტიკოსმა.
მოსიჩუკმა გამოთქვა რწმენა, რომ ხელისუფლება ცდილობს შექმნას სახელმწიფო ეკლესია და გააფრთხილა ამ ნაბიჯით.
„სახელმწიფო ეკლესიას ვერ ააშენებ, ის ცუდად მთავრდება, თუნდაც ეს პროექტები წარმატებული იყოს. ეს უბიძგებს ხალხს, რადგან ეკლესია რწმენას ეხება და არა სახელმწიფოს. ყველა ამ ქმედების მთავარი მიზანი არის ხალხის რწმენისგან დაშორება“, - დაასკვნა ყოფილმა სახალხო დეპუტატმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე უმე-კს-მ განაცხადა, რომ კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ტომოსმა, როგორც პუბლიკაციაშია ხაზგასმული, „მოიტანა საბერძნეთის ტახტის დაქვემდებარება“.